Otto von Bismarck w karykaturze


Ludzie pytani, z kim kojarzy ci się XIX wiek, najczęściej odpowiadają - z Napoleonem (zawsze chodzi o tego od wyprawy na Moskwę i Waterloo), oraz z Bismarckiem. „Żelazny Kanclerz” Otto zdominował dzieje Niemiec i zapisał się na stronicach ludzkiej pamięci jako twórca II Rzeszy Niemieckiej. Wskrzesił on z popiołów Cesarstwo, które upadło w 1806 roku pod butem Bonapartego.

Bismarck jako polityczny Lew

Można powiedzieć, że Bismarck, junkier z Pomorza, stał się „gwiazdą” Prus, a po 1871 roku Cesarstwa Niemieckiego. Poważny polityk, niemal żołnierz, jako mąż stanu wraz z armią pruską, przywrócił Niemcom należyte im miejsce w Europie. Bezprecedensowe podejście do roszad parlamentarnych, wysoki głosik (tak, Otto miał w chwilach uniesienia prawie piskliwy głos) oraz obrazoburcze palenie cygar w „skostniałym towarzystwie”, zrobił z niego ówczesnego celebrytę. Gdyby w Berlinie II połowy XIX wieku istniała telewizja, to z pewnością byłby do niej zapraszany jako gość programów rozrywkowych.

O Otto von Bismarcku pisały gazety każdej orientacji politycznej - od prawa do lewa. Dla jednych był „niezniszczalny wodzem” dla drugich zwykłym brutalem i cynikiem. Zapomniano dodać, że był przede wszystkim politykiem i to śmiertelnie skutecznym. Pogrywał z socjalistami, nie przejmował się antysemitami (wręcz ich lekceważył), trzymał „na dystans” katolickich polityków i duchowieństwo. Do dziś polscy katolicy nie chcą wybaczyć mu walki z wpływami kościoła, którą prowadził w latach 1871 - 1878 (przecież nie walczył specjalnie z Polakami, politykę swą rozciągnął na całe państwo).

Bismarck pozwalał prasie na drwiny - drwiny z niego samego (nawet jeśli od czasu do czasu wytaczał procesy sądowe różnym redaktorom). Do historii przeszły niezliczone karykatury kanclerza, które nawet dziś wywołują uśmiech. Poniżej zaprezentowaliśmy kilka karykatur Bismarcka (wszystkie rysunki pochodzą z satyrycznego czasopisma „Kladderadatsch” z 1871, 1880 i 1881 roku).

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz