Premiera: „Wolność w niewoli”, W. Zagórski


Pragniemy zaprezentować Państwu fascynujące wspomnienia autora książki Wolność w niewoli.
Tym razem autor opisuje lata wojny do wybuchu Powstania  Warszawskiego. Sam tytuł  książki wydanej przez Oficynę Finna świetnie pasuje do  treści.

zagórskiByć wolnym w czasach niewoli. Czy to możliwe? Zagórski odpowiada,
że tak, że wszystko zależy nas samych. Autor pokazuje nam życie codzienne w  okupowanej  Warszawie, pokazuje  jak żyła ulica.

Mimo panującego terroru,łapanek i masowych rozstrzeliwań ludzie przecież żyli nadal. Leon Schiller pisał sztuki i jedną z  nich wystawił potajemnie podczas okupacji. Córka profesora Askenazego tworzyła podziemną „piątkę „ z aktorami przedwojennymi. Niektórzy z nich poszli na współpracę z Niemcami, jak Junosza-Stępowski, czy  Igo Sym. Obaj zostali zlikwidowani przez  podziemie. Stoliki w kawiarniach  były pełne ludzi, gdzie bohaterowie i zdrajcy spotykali się często twarzą w twarz przy wódce, która lała się strumieniami... Walka o władzę była w podziemiu jeszcze bardziej bezwzględna niż przed wojną. Donosy i  prowokacje,wyroki zasłużone lub nie były bronią obosieczną. Zagórski pokazuje całą tę plejadę  postaci, skupiając się jedynie na tych, których poznał osobiście. Czasem tyko przytacza relacje tych, którym bezgranicznie ufał, jak w przypadku opowieści o pobycie marszałka Śmigłego-Rydza w Warszawie podczas okupacji. Skupia się tylko na  tych faktach, których jest absolutnie  pewien.Widząc bezwzgledna walkę o władzę ‚wycofuje się z polityki ‚stara sie o przydzielenie mu konkretnej pracy w podziemiu. Zaczyna kierować tajną drukarnią,która podczas okupacji drukowała pisma od lewej do prawej strony. Tam znajduje swoje  miejsce. Ale planuje i realizuje napady na banki, w celu zdobycia pieniędzy na działalność drukarni, bierze też udział w likwidacji agentów Gestapo. Jego przeżycia mogłyby być kanwą świetnego wojennego filmu przygodowego. Gdy ucieka z  łapanki, Niemcy posyłają w jego kierunku  ponad 200 kul! Siódmy zmysł ratuje go przed likwidacją ze strony jednostki  AK, gdy przez przypadek znalazł się w kawiarni, w ktorej wszyscy mieli zostać zabici. W końcu zdradzony zachowuje stoicki spokój podczas rewizji, która ma na celu wykrycie tajnej drukarni. To wtedy jeden z niemieckich oficerów powie: „Polacy to dziwny naród! Żaden inny nie ma tylu kanalii i bohaterów!”. Zagórski nie chce wracać do komunistycznej Polski. Zostaje na emigracji, z czasem będąc prezesem PPS-u  na emigracji. Swoim życiem udowodnił, że można było być w lewicy i być patriotą. Niestety, właśnie dlatego już w czasie wojny byli tępieni przez NKWD-aby  oczyścić pole dla PPR-u. Losy powojenne tej  prawdziwej polskiej lewicy były  niezwykle dramatyczne. Czekała ich emigracja lub więzienie. Autor wybrał emigrację...

Książka, co jest ewenementem, wyszła na Zachodzie  sfinansowana przez czytelników!

I chociażby to świadczy o klasie autora.

Tytuł: Wolność w niewoli
Autor: Wacław Zagórski
Wydawnictwo: Finna
Liczba stron: 480
ISBN: 978-83-64141-14-0
Cena: 51,50

patronat-medialny-sprawuje-historia-logo

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz