Dokumenty o chrystianizacji Rusi


Rosyjscy archeolodzy podczas wykopalisk w Nowogrodzie znaleźli zabytki staroruskiego piśmiennictwa przedstawiające proces chrystianizacji Rusi. Pochodzą one z XI - XIV wieku.

Chrzest Rusi

Chrzest Rusi

Uczeni z Instytutu Archeologii Rosyjskiej Akademii Nauk odkryli w sumie trzynaście pism. Są to m. in.: zapiski księgowe, urzędowe oraz prywatne listy i inne. Nie ma wśród nich pism wytworzonych przez Cerkiew.

Najcenniejszym znalezionym dokumentem jest pismo, w którym wymienia się rzemieślnika wytwarzającego łuki o imieniu Piotr. Pochodzi ono z końca XI wieku. Naukowcy myśleli, że imiona chrześcijańskie nadawano wówczas tylko znamienitym mieszkańcom. Odkrycie to wnosi więc znaczące zmiany w histogriafii chrześcijaństwa staroruskiego.

Najbardziej zagadkowym znaleziskiem jest pismo zawierające litery: L, I, O i K. Między nimi są poziome kreski. Po literami są cyfry: 8, 70, 20 i 30. Naukowcom przypomina to jednostki ciężaru stosowane wówczas przez jubilerów.

Pierwsze prace archeologiczne w Nowogrodzie przeprowadzono w latach 1951 - 62. Kierowali nimi profesorowieI Artemiusz Arcichowski i Borys Kołczyn. Znaleziono wówczas pierwsze zabytki staroruskiego piśmiennictwa.

Pierwsze wzmianki o Nowogrodzie pojawiły się w 859 roku. Miasto było ośrodkiem handlu między ludami północnej i południowej Europy. W 1136 zostało republiką kupiecką, uniezależniając się od książąt moskiewskich. Owi książęta pokonali je dopiero w 1478 roku. Car Iwan IV Groźny w 1570 roku przeprowadził rzeź mieszkańców.

Źródło: Najdennye berestyanye gramoty rasskazhut o processe khristianizacij Rusi

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz