„Zagraj” w Święto Niepodległości z Muzeum Historii Polski


11 listopada Muzeum Historii Polski organizuje „Przystanek Niepodległość”. Przedstawienia teatralne dla dzieci i dorosłych, warsztaty plastyczne oraz spacer po Warszawie śladami międzywojennego teatru to tylko niektóre atrakcje przygotowane przez MHP na Święto Niepodległości.

Jedną z głównych atrakcji obchodów będzie przedstawienie „My to zagramy!” pokazujące co grano na deskach warszawskich teatrów w latach 1918, 1928, 1938, 1948. Odbędą się cztery takie spektakle. Scenariusz przedstawienia został napisany specjalnie dla Muzeum Historii Polski. Realizacją przedstawienia zajmują się absolwenci i studenci warszawskiej Akademii Teatralnej. Godziny rozpoczęcia przedstawień: 11:30, 14:30, 16:00.

O tych samych godzinach odbędzie się przedstawienie dla dzieci na podstawie książki „Bohaterski miś„ Bronisławy Ostrowskiej. Po spektaklu odbędą się warsztaty plastyczne związane z tematyką przedstawienia. Na specjalny, wieczorny pokaz przedstawienia dla dorosłych zapraszamy o 19:00. Po przedstawieniach zapraszamy, również na kuratorskie oprowadzanie po wystawie ”Londyn – stolica Polski. Emigracja polska 1940-1990”.

Przystanek Niepodległość to cykl imprez, które Muzeum Historii Polski przygotowuje w ramach obchodów odzyskania niepodległości w 1918 roku. Poprzez promocję Dnia Niepodległości świętowanie tego dnia całymi rodzinami w sposób radosny staje się coraz częstsze. Muzeum również dzięki tegorocznym obchodom stara się wzbudzać zainteresowanie historią i przywołać specyficzną atmosferę tamtych czasów. IX Przystankowi Niepodległość towarzyszyć będzie okolicznościowa jednodniówka „Jesteśmy”, w której znajdzie się trasa spaceru po Warszawie, ciekawostki historyczne związane z teatralnymi miejscami stolicy oraz unikalne zdjęcia międzywojennego teatru.

Podobnie jak w latach ubiegłych Muzeum Historii Polski weźmie udział również w ogólnych obchodach Święta Niepodległości – Marszu „Razem dla Niepodległej”. Pod takim hasłem 11 listopada przejdzie ulicami Warszawy marsz współorganizowany m.in. przez Urząd ds. Kombatantów i Kancelarię Prezydenta. W marszu weźmie udział Prezydent RP Bronisław Komorowski. W marszu będą też uczestniczyć formacje reprezentujące tradycje w ramach Wojska Polskiego i grupy rekonstrukcyjne. W przygotowywanie marszu, oprócz Kancelarii Prezydenta i Urzędu ds. Kombatantów, zaangażowane są także: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Muzeum Historii Polski, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Wojska Polskiego czy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Wydarzenia:

Spacer: start o godz. 10.00, 13.00, 14.30 | Muzeum Historii Polski | ul. Senatorska 35, Warszawa, czas trwania spaceru ok. 1,5 godz. Chętni muszą się zarejestrować pod adresem: oferta.edu@muzhp.pl

Przedstawienia (11:30, 14:30, 16:00, 19:00) oraz wystawa Londyn stolica Polski” | Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie | ul. Dobra 56/66.

Marsz „Razem dla Niepodległej”: początek: godz. 13.15 | pl. Piłsudskiego, Warszawa.

Termin: 11 listopada 2014 r. (wtorek), godz. 10.00-20.00  WSTĘP WOLNY!

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz