Kopia Diabelskiej Biblii zostanie wystawiona na zamku w Karwinie


Od piątku na zamku Fryštát w Karwnie będzie można obejrzeć jedyną istniejącą kopię znanej średniowiecznej książki Codex Gigas nazywanej też Diabelską Biblią. Egzemplarz został wykonany na zlecenie, a jego cena szacowana jest na pół miliona koron czeskich (około 75 000 złotych).

Codex Gigas, aut. Kungl. biblioteke

Codex Gigas, aut. Kungl. biblioteke

Rzeczniczka magistratu w Karwinie-Pani Šárka Swiderová potwierdziła, że tę unikatową, pochodzącą z XIII stulecia, znaną na całym świecie księgę, która została zrabowana przez Szwedów w czasie wojny trzydziestoletniej, będzie można podziwiać w Karwinie aż do 14 grudnia.

Kopię Biblii będzie można oglądać za darmo od wtorku do niedzieli. Pani Swiderová zdradziła także, że odwiedzający będą mogli również dotknąć eksponatu. Od Pani rzecznik wiadomo także, iż Biblia oprawiona została w naturalną świńską skórę, a każda jej karta waży 250 gramów. Waga całego eksponatu wynosi natomiast 78 kilogramów, zaś jej zdobienia są prawie identyczne z oryginałem.

Codex Gigas to największa ręcznie spisana książka świata. W średniowieczu porównywano ją do siedmiu cudów świata. W księdze znajduje się nie tylko spisana po łacinie Biblia, ale także Kronika Kosmasa oraz zaklęcia. Liczący ponad 600 stron oryginał księgi znajduje się, w Szwecji, która weszła w jej posiadanie na skutek wojny trzydziestoletniej w XVII stuleciu.

Nazwę „Diabelska Biblia” rękopis zawdzięcza postaci czarta przedstawionej na jednej z jego stron. Z księgą wiąże się również legenda, według której sam Diabeł pomógł mnichowi spisać ten niezwykle rozległy tekst w ciągu jednej nocy. Mimo swej reputacji Codex Gigas nie został nigdy zniszczony. Rękopis stał się wtedy obiektem zainteresowań artystów oraz miłośników sztuki.

Źródło: Na zámku v Karviné bude vystavena kopie Ďáblovy bible

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz