Do wygrania: „Szkaplerz Wandejski”


Nakładem wydawnictwa Oskar ukazała się  książka Haliny Popławskiej pt.: „Szkaplerz Wandejski”.
W naszym konkursie możecie wygrać jeden z  jej trzech egzemplarzy.

By mieć szansę na wygranie jednego z trzech kompletów książek należy w terminie do 16 listopada 2014 r. poprawnie
odpowiedzieć na pytania:

1. Jaka jest data wydarzenia uznawanego za symboliczny początek Rewolucji Francuskiej, obchodzona do dziś we Francji jako święto narodowe?
2. Jak nazwano uczestników przewrotu, którzy obalili władzę jakobinów i doprowadzili do śmierci Maksymiliana Robespierre’a, skąd wzięła się ich nazwa?

Ponadto zapisz się do naszego newslettera i potwierdź rejestrację. Oczywiście jeśli wcześniej tego nie zrobiłeś/aś.
Tutaj możesz zobaczyć wszystkie aktualne trwające konkursy, które organizujemy.

O książce Szkaplerz Wandejski:
szkalplerz
Lata 90. XVIII wieku to okres, który obrócił o 360 stopni geopolitykę Starego Kontynentu.Z jednej strony, ostatnie próby reanimowania Rzeczpospolitej, zakończone rozbiorem kraju między trzy mocarstwa. Z drugiej, wybuch nad Sekwaną Wielkiej Rewolucji, która stała się inspiracją dla pokoleń demokratów i wzbudziła autentyczny strach wśród koronowanych głów.

Duch rewolucyjny i reformatorski zaczął w błyskawicznym tempie opanowywać kolejne warstwy społeczeństwa. Wkrótce jednak ostrze rewolucji skierowało się przeciw ludowi, a uczestnicy przełomu stali się jego ofiarami. Szczyt fali represji przypadł na czas terroru jakobinów, a ich przywódca – Robespierre – do dziś jest symbolem tyrana wyrosłego na gruncie rewolty. Tęsknota za monarchią doprowadziła do powstania w Wandei, lud przeciwstawił się „rządom ludu„, ale konsekwencje wojny domowej były tragiczne. Spustoszenie kraju, gwałty, rabunki, masowe mordy i liczba, która robi największe wrażenie – ponad 100 000 zabitych, rannych lub wysiedlonych. O tym opowiada Halina Popławska, ale również o miłości i nienawiści, lojalności i zdradzie, bohaterstwie i tchórzostwie. Na sztandarze ”Wolność, Równość, Braterstwo”, a w tle ludzkie namiętności…

Halina Popławska to autorka kilkunastu powieści, napisanych w konwencji romansu historycznego. Jej zainteresowania pisarskie dotyczą głównie historii Francji, w związku z czym większość z nich toczy się na terenie tego kraju. Autorka przedstawia wydarzenia mało znane polskiemu czytelnikowi, nie zapominając jednak o rodzimych wątkach nad Sekwaną. Po III rozbiorze Polski, a zwłaszcza upadku powstania listopadowego, nastąpiła tzw. Wielka Emigracja. Ojczyznę opuścił wówczas kwiat polskiej inteligencji, z Mickiewiczem i Słowackim na czele. Kolejne pokolenia emigrantów związały na dobre i na złe swoje losy z krajem Woltera i Napoleona. O tym pisze Popławska, ale porusza także inne okresy historyczne. Napisała m.in. trylogię o czasach napoleońskich, na którą złożyły się „Złamany wachlarz„, „Talerz z Napoleonem„ oraz „Klawikord i róża„. Jest również autorką cyklu powieści o XVIII-wiecznej Francji – „Szpada na wachlarzu”, ”Jak na starym gobelinie” i ”Na wersalskim trakcie”.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz