Na zamku w Olsztynie odnaleziono zamurowany skarbiec Kopernika


Archeolodzy prowadzący badania na terenie olsztyńskiego zamku, gdzie w latach 1516-1521 urzędował Mikołaj Kopernik, natrafili na pomieszczenie należące pierwotnie do wielkiego astronoma. Wejście do niego było zamurowane.

Pomnik Mikołaja Kopernika na zamku w Olsztynie, fot. Nol Aders, plik udostępniony na licencji CC BY-SA 3.0

Pomnik Mikołaja Kopernika na zamku w Olsztynie
fot. Nol Aders, plik udostępniony na licencji CC BY-SA 3.0

Naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prowadzący prace na terenie olsztyńskiego zamku już we wrześniu natrafili na anomalie w murze, które wykazały badania georadarowe. Dopiero jednak po zapoznaniu się z przekazami historycznymi i dokładnym zbadaniu zabytkowej ściany zdecydowano sie naruszyć jej konstrukcję.

„Podpowiedzią okazały się badania rodzaju zaprawy i spoin (...) W tym miejscu muru różniły się od wcześniejszych, średniowiecznych” - powiedziała Katarzyna Polak, konserwator z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Po usunięciu cegieł we wskazanym miejscu odkryto pomieszczenie około dwumetrowej wysokości. Jest ono w całości otynkowane i znajduje się znacznie wyżej niż obecna posadzka, na poziomie dawnej, XVI-wiecznej podłogi. Niestety, pokój okazał się być pusty.

„Nie jesteśmy zaskoczeni tym odkryciem, bo przekazy historyczne mówiły, że były tutaj trzy takie miejsca. Zostały jednak zamurowane (...). Przypuszczamy, że pełniło ono rolę skarbca, mogły tam być przechowywane dokumenty albo kontrybucje” - poinformowała prowadząca prace konserwator.

Co ciekawe, na podstawie badań, którym poddano znaleziono w tym miejscu zaprawę, wynika, iż odnalezione w Salach Kopernikańskich pomieszczenie zostało najprawdopodobniej zamurowane w latach dwudziestych ubiegłego wieku.

To jedno z ważniejszych odkryć, jakich udało się dokonać w ostatnich tygodniach podczas prowadzonych w Olsztynie prac archeologicznych. Wcześniej odnaleziono m.in. pięknie sklepiony, średniowieczny ceglany loch pod zamkową wieżą oraz siedemnastowieczny browar w parku Podzamcze.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz