A. Nowakowski „Witelo Mag” - zapowiedź


Średniowiecze. XIII wiek. Polska, pogrążona w rozbiciu dzielnicowym, szuka swojego miejsca na mapie Europy. Potrzebni są wizjonerzy, ludzie, którzy swym umysłem wyprzedzą epokę i pozwolą odbudować kraj.

witelo-mag-To moment, kiedy na arenę dziejów wkracza Witelo – pierwszy polski uczony, który zdobył międzynarodową sławę.
Fizyk, matematyk, optyk, filozof – człowiek renesansu w epoce średniowiecza. Znajomy najtęższych głów ówczesnej Europy,
z Tomaszem z Akwinu na czele. Absolwent Sorbony i wychowawca niedoszłego króla Polski – Henryka Probusa. Z jego prac korzystał sam Kopernik, a główne dzieło - dziesięciotomowa Optyka - sprawiła, że do dziś jeden z kraterów na Księżycu nosi jego imię. Zapomniany przez historię, pamiętany przez naukę – teraz czas wrócić do tej postaci.
Witelo Mag (Wydawnictwo Oskar) – to historia jego życia, od udziału w bitwie pod Legnicą po służbę na wrocławskim dworze. Z jednej strony, studia w Paryżu i Bolonii, obcowanie z najświetniejszymi umysłami Starego Kontynentu. Z drugiej, walka z zacofaniem, przeciwstawienie się świeckiej i duchownej władzy, w tym inkwizycji. W tle burzliwe dzieje Polski, spustoszonej najazdem tatarskim i podzielonej między Piastów.

Informacja o autorze: Andrzej Nowakowski – urodzony w Gostkowie na Kaszubach, ale za swoje miejsce na ziemi uznaje Gdańsk. Absolwent Wydziału Humanistycznego na Uniwersytecie Gdańskim, od wielu lat nauczyciel języka polskiego. Debiutował opowiadaniami publikowanymi na łamach tygodnika „Litery„. Fragmenty jego powieści ukazywały się w miesięczniku „Punkt„ i kwartalniku ”Migotania”. Autor wielu książek dla dzieci i opowiadań fantastyczno-naukowych. Witelo Mag to jego druga książka fabularna o średniowiecznej Europie, po Krwi Królów – powieści o życiu Henryka Probusa.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz