Kobieta, która przeżyła Holocaust, po latach spotyka się ze swoją wybawczynią


Kobieta, która przetrwała Holocaust spotkała się w środę ze swoją przyjaciółką z dzieciństwa, która przynosiła jej jedzenie kiedy ta chowała się przed nazistami ponad 70 lat temu. 78-letnia Mira Wexler spotkała się razem z 85-letnią Heleną Węglowską na lotnisku JFK w Nowym Jorku.

Spotkanie dwóch pań

Było to pierwsze spotkanie od czasów wojny, gdy rodzina Heleny Węglowskiej zapewniała schronienie w swoim gospodarstwie dla Miry Wexler, która w 1942 roku uciekała przed niemieckimi żołnierzami. Rodzina pani Węglowskiej pomogła rodzinie Miry Wexler uciec na ich farmę w Starej Hucie. Kiedy pozostanie na farmie okazało się być niebezpieczne dla Miry Wexler i jej matki, kobiety chowały się w lesie nieopodal. Helena Węglowska, która była wtedy dopiero dzieckiem, przynosiła im jedzenie.

Obie kobiety płakały ze szczęścia podczas spotkania. Teraz, gdy są już staruszkami mogą w końcu porozmawiać bez strrachu i obaw. „Jestem niezmiernie szczęśliwa, że mogę znów zobaczyć Mirę. Pamiętam czasy kiedy przed wojną bawiłyśmy się razem. Wojna wszystko zniszczyła, ale teraz możemy znowu być razem i jestem bardzo tym przejęta,” powiedziała Helena Węglowska z Iławy.

Mira Wexler, która obecnie mieszka w Rio de Janeiro w Brazylii nazywa to cudem. „To, że mogłam tu być i znowu zobaczyć Helenę jest bardzo wzruszające. Ciężko było mi sobie wyobrazić ten moment, a teraz to się dzieje naprawdę” mówi kobieta. „Rodzina Heleny ryzykowała życiem, gdy żołnierze lądowali ze spadachronami i byli słabo dla nas widoczni, a my sami chowaliśmy się przed nimi”, opowiada. „Chowałyśmy się z mamą nocą w lesie, a kiedy mogłyśmy przychodziłyśmy do domu Heleny po ubrania i jedzenie.”

Kobieta dodaje także, że ryzykowały życiem, bo ich dom był dobrze znany innym i duży. Ojciec Miry Wexler, Jacob, został zabity przez Niemców, więc matka Miry, Chana, uciekała wraz z rodziną. Obie rodziny przyjaźniły się już długo przed wojną.

Ich przypadek jest jednym z wielu, kiedy Żydzi mogli liczyć na pomoc Polaków. Niemiecką okupację przeżyło w ukryciu na terenie Polski prawdopodobnie między 40 a 120 tysięcy wyznawców religii mojżeszowej.

Spotkanie po latach zostało zorganizowane przez Żydowską Fundację na Rzecz Sprawiedliwych (The Jewish Foundation for the Righteous), organizację charytatywną, której celem jest odnajdywanie nieżydowskich osób pomagających Żydom i zapewnianie im pomocy finasowej. Fundacja wspiera ludzi, którzy niegdyś pomagali innym a teraz sami często potrzebują pomocy. Została założona w 1986 roku przez rabina Harolda M. Schulweisa i skutecznie działa do dziś.

„Wciąż jestem zdziwiony jak wielu bohaterskich chrześcijan ryzykowało własnym życiem aby pomóc Żydom skazanym na śmierć” mówi Stanlee Stahl, wiceprezes fundacji.

Źródło: Reunited for the first time in more than 70 years, the Holocaust survivor and the Polish neighbour who risked her life by hiding the young Jewish girl from German soldiers on the family farm

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz