Śledztwo w sprawie śmierci Piera Paolo Pasoliniego


Po 40 latach policja wznowi śledztwo w sprawie morderstwa reżysera Pasoliniego.

Pier Paolo Pasolini

Pier Paolo Pasolini

Prawie 40 lat po morderstwie kontrowersyjnego reżysera, pisarza i scenarzysty Piera Paola Pasoliniego włoska policja ponownie zajmie się sprawą. Dzięki przeprowadzonym niedawno testom DNA wyszło na jaw, że na ubraniu artysty znajdują się ślady biologiczne trzech osób. Pasolini został zamordowany 2 listopada 1975 roku w mieście Ostia niedaleko Rzymu. Ciało reżysera zostało znalezione na tamtejszym boisku piłkarskim.

Za morderstwo skakany został jedynie wtedy siedemnastoletni fordanser Pino Pelosi, który jednak utrzymuje teraz, że jest niewinny. Mężczyzna twierdzi także, iż w zbrodni brało udział co najmniej sześć osób.

Ponowne śledztwo w sprawie ma być oparte na zeznaniach skazanego na 9 lat pozbawienia wolności Pelosiego oraz na testach DNA do których doszło dzięki staraniom bratanka reżysera - Guido Mazzona. Po mimo upływu lat, okoliczności brutalnego morderstwa nadal okryte są tajemnicą.

Pelosi w 1975 roku zeznał, że Pasolini był wobec niego nachalny podczas ich spotkania na rzymskim dworcu Termini. Mężczyzna przyznał, że to on zabił później reżysera w Ostii, broniąc się przed rzekomym gwałtem ze strony pięćdziesięcioletniego reżysera. Policjanicy od samego początku wątpili, iż ofiarę mogła tak bardzo zmasakrować jedna osoba. Na miejscu zbrodni znaleziono strzępy ubrania oraz ślady, które nie należały ani do reżysera ani do fordansera skazanego za morderstwo. Pelosi twierdzi teraz, że mordercy artysty przyjechali trzema autami i jednym motocyklem. Mężczyzna utrzymuje, że tożsamość napastników nie jest mu znana.

Do tej pory nikt nie jest w stanie wykluczyć, że motywem zbrodni była polityka. Skrajnie prawicowe organizacje groziły reżyserowi śmiercią z powodu jego ostatniego filmu „Salo, czyli 120 dni Sodomy”. Artysta w swym obrazie krytykował także faszystowską dyktaturę Mussoliniego. Śledztwo w sprawie brutalnego morderstwa artysty wznawiano już kilkakrotnie, ale żadne z nich niestety nie przyniosło rezultatów.

Pier Paolo Pasolini był włoskim poetą, pisarzem, scenarzystą, dziennikarzem, filozofem, reżyserem i aktorem o wyraźnie lewicowych poglądach. Artysta wyrastał w muzycznych kręgach, studiował historię i literaturę po czym pracował jako nauczyciel. Od lat 50-tych publicznie przyznawał się do swej homoseksualnej orientacji, co w tamtejszym skrajnie konserwatywnym środowisku było dla niego źródłem wielu komplikacji. Pasolini wydał kilka książek i zbiorów poezji, przede wszystkim poświęcał się jednak kinu. Jako scenarzysta współpracował z takimi reżyserami jak Federico Fellini, Mauro Bolognini, czy Bernardo Bertolucci.

Pasolini sam nakręcił także wiele obrazów. Największe kontrowersje wywołał jego ostatni film „Salo, czyli 120 dni Sodomy” nakręcony na podstawie dzieła markiza de Sade, w którym ukazane zostały perwersyjne praktyki seksualne. Warto także podkreślić, że reżyser nie dożył premiery swego najbardziej znanego dziś filmu.

Źródło: Po 40 letech bude obnoveno vyšetřování vraždy režiséra Pasoliniho

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz