250 lat Ermitaża


7 grudnia br. obchodził 250 urodziny. Założyła go caryca Katarzyna II.

Ermitraż, jedna z sal, CC BY-SA 2.0

Ermitraż, jedna z sal, CC BY-SA 2.0

Muzeum powstało w 1764 roku. Gromadzi obrazy, rzeźbę, grafikę twórców światowych oraz wykopaliska. Znajduje się w nim 3 miliony eksponatów. Pierwszymi były obrazy, które, od kupca Goskowskiego z Berlina, nabyła Katarzyna II. Są w nim między obrazy: Rembrandta, van Dycka, Rubensa, Tycjana, Gaugina, Picassa. Wśród rzeźb można zobaczyć dzieła wykonane przez Canovę. Początkowo było to prywatne muzeum rosyjskich carów; dopiero w 1852 roku car Mikołaj I udostępnił kolekcję dla wszystkich, którzy chcieli ją zobaczyć. Nazwa Ermitaż pochodzi z języka francuskiego i oznacza pustelnię.

Budynek w którym mieści się muzeum powstał w 1754 roku. Zaprojektował go Bartolomeo Rastrelli.

Obchody rocznicowe odbyły się 6 grudnia br. Głównych ich punktem był pokaz obrazów w technice 3D. Nosił on tytuł „Bal historii”. Wyświetlano je na fasadzie muzeum. Przedstawiały one ważne wydarzenia z historii muzeum: powstanie muzeum, jego pożar w 1837 roku oraz udostępnienie zbiorów w roku 1852. Pokaz trwał od 19 do 22. Wpleciono weń muzykę i poezję twórców rosyjskich.

Źródło: Trekhmernyj videospektakl’ k 250 - letiyu Ermitazha pokazhut v Peterburge

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz