Turyści ukarani grzywną w wysokości 20,000 euro za niszczenie Koloseum


Pięciu zagranicznych turystów zostało złapanych w tym roku na dewastowaniu Koloseum.
Rosyjski turysta został ukarany grzywną w wysokości 20,000 euro za wyrycie litery „K” na wewnętrznej ścianie Koloseum 21 listopada.

Fasada Koloseum

Fasada Koloseum

Mężczyzna użył ostrego kamienia do wyrycia 25-centymetrowej litery na ceglanej ścianie parterowej w południowej części zabytku. Został złapany przez strażnika, a następnie aresztowany. Następnego dnia 42-letni turysta dostał wyrok w zawieszeniu i trzy miesiące na spłatę kary, która została określona jako ‚uzasadniona’ przez dyrektor amfiteatru.

Nadzorca architektury miasta Mariarosaria Barbera mówi, że zniszczenia są znaczne i dodaje, że napis starł część powierzchni. Uszkodzenie zagraża też prezerwacji i wyglądowi zabytku.

Rosjanin jest już piątym zagranicznym turystą złapanym na niszczeniu Koloseum w tym roku. Podobnych nieprzemyślanych czynów dopuścili się również 45-letni Australijczyk i jego 12-letni syn, którzy zostali złapani w styczniu za bazgranie po zabytku, a także nastolatek z Brazylii, który zapragnął wygrawerować swoje imię. W marcu nastolatka z Kanady została schwytana podczas próby wyniesienia zabytkoweego kawałka Koloseum w swoim plecaku. Niestety, wynoszenie takich „pamiątek” jest zakazane. Wspomniany Australijczyk został aresztowany pod zarzutem wandalizmu, jednak nastolatkowie uniknęli kary ze względu na niepełnoletność.

Obecnie na terenie Koloseum przeprowadzany jest projekt renowacji zabytku o wartości 25 milionów euro, którego sponsorem jest ekskluzywna firma zajmująca się produkcją obuwia Tod’s. Również minister kultury Dario Franceschini poparł propozycję renowacji areny, co zostało opisane na pierwszych stronach gazet.

Koloseum jest znane głównie z walk gladiatorów, ale były tu także organizowane polowania, egzekucje, a nawet udawane bitwy morskie. Było to też miejsce licznych mordów chrześcijan, czego upamiętnieniem jest krzyż stojący wewnątrz budowli.

Źródło: Tourist fined €20K for defacing Rome’s Colosseum

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz