Wystawa dzieł Warhola w Centrum pop-artu w Pradze


Po rocznej przerwie ponownie otwarto znajdującą się na ulicy Husověj galerię, która jest własnością kraju środkowoczeskiego. Lokalne władze zdecydowały się wynająć pomieszczenia fundacji, która zorganizowała w nich Centrum pop-artu. Na pierwszej wystawie można oglądać dzieła kluczowego artysty tego kierunku - Andy’ego Warhola. Oprócz prac tego twórcy na wystawie można podziwiać także twórczość innych przedstawicieli pop artu oraz ilustracje autorstwa bratanka Warhola, Jamesa, który przyjechał do Pragi specjalnie na otwarcie galerii.

Pomnik Andy'ego Warhola w Medzilaborcach, Słowacja, fot. Przykuta

Pomnik Andy’ego Warhola w Medzilaborcach, Słowacja, fot. Przykuta

„Jestem szczęśliwy, że mogłem wrócić do Pragi. Rodzina Andy’ego wyemigrowała z Czechosłowacji, lecz przekazała mu tutejsze tradycje i historię”, powiedział bratanek artysty. Późniejszy „celebryta sztuk pięknych”, Andy Warhol, przyszedł na świat w USA, ale w jego twórczości można dostrzec elementy będące nawiązaniem do wschodniosłowiańskiej kultury, czy prawosławnej ikonografii.

James Warhol powiedział także, iż na przekór powszechnemu poglądowi jakoby Andy Warhol nie miał żadnej rodziny, był on zawsze otoczony dziećmi swych dwóch braci, Johna i Paula. Wszyscy odwiedzali matkę Andyego, widzieli późniejszego sławnego twórcę w trakcie pracy, a on pożyczał im nawet swoje peruki. O dzieciństwie spędzonym razem z nim, James Warhola pisał już w dwóch książkach, a ilustracje do nich można podziwiać na zorganizowanej właśnie praskiej wystawie.

Główną atrakcją wystawy są jednak trzy kompletne zbiory dzieł Warhola, wśród których znajduje się między innymi obsypana diamentowym proszkiem Kolońska Katedra. Fundacja jest przekonana co do oryginalności wszelkich eksponatów, które w większości zostały wypożyczone z czeskich i słowackich kolekcji, znajdujących się w prywatnych rękach.

Oprócz dzieł Warhola w ekspozycji znajdują się także prace Roberta Indiany, Roye Lichtensteina, Roberta Longa i Damiena Hirsta. Wystawa zawiera także dzieła czeskich i słowackich artystów, którzy swą twórczością reagowali na pop-art lub się nim inspirowali.

Źródło: Centrum pop artu vystavuje díla Warhola i jeho synovce

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz