Wykopaliska 1700-letniego cmentarza na Jedwabnym Szlaku


Podczas prowadzenia wykopalisk Chińskiego Jedwabnego Szlaku, łączącego niegdysiejsze Chiny i Cesarstwo Rzymskie, chińscy archeolodzy odnaleźli cmentarz, którego wiek szacuje się na 1700 lat, a na który składają się grobowce zawierające płaskorzeźby czterech mitologicznych stworzeń - symboli Chin – Białego Tygrysa, Szkarłatnego Ptaka, Czarnego Żółwia i Błękitnego Smoka.

fot. Chinese Cultural Relics

fot. Chinese Cultural Relics

 

Cmentarz znajduje się w północno-zachodniej części Chin, w miejscowości Kucza, będącej dawniej królestwem buddyjskim, władającym zachodnimi granicami Chin i jednym z najważniejszych miast na Jedwabnym Szlaku. Odkrytych zostało dziesięć dobrze zachowanych grobowców, z których siedem okazało się być dużymi obiektami składającymi się z wejścia, korytarza, głównej komory grobowej z kurhanem i komory bocznej oddzielonej ścianką w całości zrobionymi z cegieł.

Nie wiadomo kto został pochowany w grobowcach. Zidentyfikowanie zmarłych utrudnia fakt, że grobowce były używane do pochówku nawet dziesięciu osób na przestrzeni lat, a cmentarz został kilkukrotnie okradziony. Nie odnaleziono też żadnych zapisów zawierających informacje o pochowanych osobach, jednak, przez wzgląd na konstrukcję grobowców, przypuszcza się, że byli to ludzie zamożni.

W jednym z grobowców, nazwanym „M3”, odnaleziono płaskorzeźby Chińskich mitologicznych stworzeń, z których cztery symbolizują pory roku oraz części nieba, i mają duże znaczenie dla astronomii starożytnych Chin – pomagały w określaniu czasu, pór roku i lokalizacji zgodnie z wędrówką słońca i księżyca po czterech częściach nieba, którymi były: Wschód – Błękitny Smok, Zachód – Biały Tygrys, Północ – Czarny Żółw, Południe - Szkarłatny Ptak.

Zespół Badaczy pod przewodnictwem Zhiyong Yu, dyrektora Instytutu Archeologicznego w Sinciang, z pomocą lokalnych władz, odkrył cmentarz w Lipcu 2007 roku, jednak wiadomość ta nie dotarła do anglojęzycznych mediów. Dyrektor Yu planuje kontynuować prace nad znaleziskiem.

Źródło: 1700-Year-Old Cemetery Discovered Along China’s Silk Road; 1,700-Year-Old Silk Road Cemetery Contains Mythical Carvings; 1,700-Year-Old Silk Road Cemetery Contains Mythical Carvings

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz