Testamenty Churchilla, Orwella i księżnej Diany dostępne w Internecie


Około 41 milionów testamentów, w tym niektóre pochodzące nawet z 1858 roku zostało właśnie udostępnionych przez brytyjskie urzędy. Testamenty zostały zebrane w internetową bazę danych. Agencja AFP podała, że udostępnione zostało całe archiwum Anglii i Walii. W sieci można już dotrzeć do dokumentów nawet sprzed 150 lat.

W cyfrowej bazie możemy znaleźć na przykład ostatnią wolę powieściopisarza Charlesa Dickensa czy George Orwella. Dostęp do kopii poszczególnych testamentów kosztuje 10 funtów, ale podstawowe informacje o części z nich dostępne są bezpłatnie online.

Dzięki testamentom dowiadujemy się na przykład, że Churchill zostawił swej rodzinie w spadku 304 044 ówczesnych funtów (ponad 5 milionów funtów dzisiaj). Gdy w 1870 roku umarł Charles Dickens, okazało się, że w swej ostatniej woli napisał on o tym jak ma wyglądać jego pogrzeb: „Stanowczo proszę, aby pogrzebać mnie skromnie, bez zbędnych wydatków. Uroczystość ma mieć charakter rodzinny.” Pisarz zaznaczył, że nie chce, aby żałobnicy zasłaniali twarze chustami, mieli na sobie płaszcze, długie żałobne wstążki na kapeluszach „ani żadne inne niesmaczne dodatki”

Orwell, który zmarł w 1950 roku zaznaczył w swym testamencie, iż pragnie, aby wszelkie jego dokumenty i korespondencja zostały zachowane. Zupełnie inaczej uczynił ekonomista John Maynard Keynes, który polecił zniszczyć wszelkie pozostałe po nim dokumenty.

Poniżej prezentujemy część ostatniej woli Winstona Churchilla:

Testament Churchilla

Źródło: Británie zpřístupnila 41 milionů závětí včetně princezny Diany, Orwella a Churchilla

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz