Chilijska policja ponownie przyjrzy się śmierci Pabla Nerudy


Chilijskie organy ścigania ponownie zajmą się sprawą śmierci poety Pabla Nerudy. Policja spróbuje ustalić czy laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury nie został przed ponad czterdziestu laty otruty przez agentów dyktatury Augusto Pinocheta.

Pablo Neruda

Pablo Neruda

Warto nadmienić, że w 2013 roku międzynarodowy zespół ekspertów zajął się badaniem szczątków noblisty. Naukowcy nie znaleźli jednak śladów podejrzanych substancji chemicznych czy trucizn.

Pablo Neruda, który używał tego pseudonimu na cześć Czecha - Jana Nerudy, według oficjalnych informacji umarł na raka prostaty. „Istnieją jednak wskazówki pozwalające twierdzić, że został on otruty i wszystko wskazuje na to, iż brali w tym udział agenci ówczesnego reżimu, co mogło by oznaczać, że w tej sytuacji doszło do zbrodni” - powiedział Francisco Ugas, przedstawiciel organizacji chilijskiego rządu, która zajmuje się ochroną praw człowieka.

Kierowca poety stwierdził, iż agenci Pinocheta wykorzystali fakt, że Neruda był chory i leżał przykuty do łóżka w szpitalu w Santiago. Według mężczyzny ludzie, których mocodawcą był dyktator, zrobili poecie zastrzyk z trucizną. Istnieje teoria mówiąca o tym, że Neruda mógł zostać otruty ze względu na swoją przynależność do Chilijskiej Partii Komunistycznej oraz na fakt, iż nie krył on swego poparcia dla obalonego prezydenta Salvadora Allende. Istniały obawy, że Neruda może stanąć na czele ruchu przeciwników Pinocheta.

Podczas badań szczątków noblisty naukowcy zamierzają znaleźć ślady metali ciężkich, które pomógłby raz na zawsze wyjaśnić prawdziwą przyczynę śmierci Nerudy.

Laureat literackiej nagrody Nobla w dziedzinie literatury oraz lewicowy działacz Neruda zmarł w 1973 roku, w wieku 69 lat. Artysta umarł jedynie 12 dni po przewrocie wojskowym w wyniku którego obalono rząd socjalistycznego prezydenta Salvadora Allendego. Pogrzeb Nerudy stał się okazją do manifestacji sprzeciwu wobec dyktatury Pinocheta.

Źródło: Chile začne znovu vyšetřovat smrt Pabla Nerudy, bude hledat stopy kovů

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz