Dlaczego dziedzictwo kulturowe Pakistanu powinno być ważne dla USA?


Według Richarda Olsona, Ambasadora USA w Pakistanie, Stany mogą zademonstrować swoje wsparcie dla idei tolerancji i pluralizmu w Pakistanie poprzez wspieranie prób ocalenia dziedzictwa kulturowego w tym kraju.

Lahore Fort w Pakistanie, M. Umair CC BY 2.0

Lahore Fort w Pakistanie, M. Umair CC BY 2.0

Po swojej wizycie w nekropolii w Makli Olson ogłosił, że Stany wesprą konserwację dwóch najważniejszych pakistańskich zabytków. Ambasador powiedział, że pomimo wielu problemów z jakimi boryka się ten kraj, dla Pakistańczyków równie ważny jest problem dziedzictwa kulturowego.

Ambasador dodał, że dziedzictwo kulturowe krajów arabskich jest zagrożeniem dla ISIS, które pragnie wymazać , w związku z czym Państwo Islamskie będzie starało się je zniszczyć. Mimo że w prowincji Sindh Islam został wprowadzony w VIII wieku, to najstarsze kamienie nagrobne na Wzgórzach Makli przejawiają wyraźne wpływy kultury hinduskiej. Dodał, że te zabytki łączą współczesność z korzeniami kultury. Same zabytki zostały nie tylko naruszone przez czas i warunki atmosferyczne, ale również padły ofiarą wandali. W wyniku ataków terrorystycznych ucierpiały dzieła sztuki z okresu Mogołów, a grobowce zapadają się. Większe grobowce, których struktura w dużej mierze pozostała nienaruszona, straciły swoje dachy.

Amerykański Fundusz Ambasadorowie dla Ochrony Dziedzictwa Kulturowego (The US Ambassadors Fund for Cultural Preservation) działa od 2001 roku. Program ten pozwala ambasadorom wybierać zabytki, które są zagrożone i rozpocząć działania na rzecz ich ochrony. Grobowce sułtana Ibrahima oraz sułtana Muhammara Amira zostały objęte tym programem. Pakistańska agencja zajmie się oceną szkód, jakie zostały wyrządzone w tych miejscach. Dzięki temu będzie można rozpocząć program konserwacji tych miejsc oraz szkoleń dla studentów i rzemieślników, którzy następnie zajmą się pracami w grobowcach.

Źródło: Olson on why preserving Pakistan’s cultural heritage should matter to US

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz