Wystawa o zniewoleniu i wyzwoleniu


W moskiewskim Nowym Maneżu zorganizowano wystawę „Pamiętaj. Przestępstwa nazizmu. Misja wyzwoleńcza Armii Czerwonej w Europie”. Czynna jest od 30 stycznia do 10 marca br.

Moskiewski Maneż, CC BY-SA 3.0

Moskiewski Maneż, CC BY-SA 3.0

Wystawa podzielona jest na dwie części. W pierwszej, która znajduje się po lewej stronie, pokazane są zbrodnie Niemców i ich ofiary. Natomiast z prawej strony prezentowane są boje Armii Czerwonej.

Ekspozycja jest pierwszym z przedsięwzięć organizowanych z okazji 70 rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej. Swoją premierę miała na festiwalu „Intermuzeum - 2014″, który odbył się latem ubiegłego roku. Poza Moskwą wystawiona będzie na Krymie, w Petersburgu i Wołgogradzie.

Nowy Maneż, w którym odbywają się wystawy, powstał w 1817 roku. Zaprojektował go August Betancourt. Na początku odbywały się w nim ćwiczenia musztry wojskowej z udziałem koni (stąd nazwa maneż). Od 1831 roku do czasów obecnych odbywają się w nim wystawy i większe uroczystości o charakterze społeczno - kulturalnym (np.: występ orkiestry i chóru pod batutą Hectora Berlioza i Mikołaja Rubinsteina w 1867 roku oraz wystawa malarstwa awangardowego w 1962 roku). W marcu 2004 roku budynek spłonął. Odbudowano go w roku następnym.

Źródło: V Moskve s 30 yanvarya po 10 marta projdet vystavka „Pomni. Prestupleniya natsisma. Osvoboditel’naya missiya Krasnoj Armii v Evrope

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz