Znaleziono szczątki Cervantesa? Naukowcy prowadzą badania.


Hiszpańscy naukowcy nie ustają w poszukiwaniach miejsca ostatniego spoczynku pisarza Miguela de Cervantesa. Autor legendarnego Don Kichota zmarł w 1616 roku, o jeden dzień wcześniej niż angielski dramatopisarz William Shakespeare. Niestety do dziś nie wiemy gdzie pochowano Cervantesa. Pojawiło się jednak pewne światełko w tunelu - naukowcy właśnie badają szczątki, które mogą należeć do autora Don Kichota.

Honore Daumier, Don Kichot

Honore Daumier, Don Kichot

W madryckim klasztorze trynitarzy archeologom udało się znaleźć ludzkie szczątki oraz płytę nagrobną z inicjałami „M.C”. Naukowcy przypuszczają, że w tej sytuacji może właśnie chodzić o miejsce ostatniego spoczynku Cervantesa. Jak na razie naukowcy studzą entuzjazm miłośników literatury. Archeologowie nie zamierzają ostatecznie potwierdzać informacji o odkryciu. Uważa się, że prowadzone właśnie badania szczątków znalezionych w klasztorze z pewnością pozwolą ustalić do kogo one należały.

Kulturowe i historyczne znaczenie Cervantesa nie ogranicza się do samej Hiszpanii, w której uważa się go za ojca powieści modernistycznej. Wieczną sławę przyniosła Cervantesowi postać legendarnego rycerza, który pogrążony w marzeniach i ideałach mierzył się z rzeczywistością. Cervantes umarł w nędzy. Książkę o Don Kichocie później wydawano w najróżniejszych edycjach. Arcydzieło Cervantesa to dziś cieszy się ogromną popularnością wśród czytelników.

Warto pamiętać, iż jeżeli znalezione szczątki rzeczywiście należą do Cervantesa, klasztor może na tym zyskać także finansowo. Miejsca związane z Cervantesem stają się niejednokrotnie celem podróży wielbicieli pisarza, którzy przyjeżdżają do Hiszpanii niemalże ze wszystkich zakątków świata.

Źródło: Cervantes (ne)nalezen. Archeologové bádají nad tajemnými ostatky

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz