Pamiątki po organizatorze zabójstwa Rasputina


Fundusz kulturalno - historyczny „Łączność z przeszłością” podarował Archiwum Państwowemu Federacji Rosyjskiej osobiste przedmioty i fotografie księcia Feliksa Feliksowicza Jusupowa. Ów arystokrata przeszedł do historii jako organizator zabójstwa Rasputina.

Hrabia z żoną, CC BY-SA 3.0

Jusupow z żoną, CC BY-SA 3.0

Książę Feliks Feliksowicz Jusupow, hrabia Sumarokow - Elston, żył w latach 1887 - 1967. Miał tatarskie korzenie i uważał się za potomka Mahometa. Był jednym z najbogatszych ludzi w carskiej Rosji. Jego majątek, w 1917 roku, był szacowany na 600 milionów dolarów amerykańskich. Był mężem Iriny Aleksandrowny, siostrzenicy cara Mikołaja II. Znany był z hulaszczego trybu życia.

Pod koniec 1916 roku zorganizował udany zamach na Grigorija Rasputina, uzdrowiciela oraz powiernika i doradcę cara Mikołaja II i jego żony. Pchnęło go do tego przekonanie (podzielane zresztą przez wielu), że pod wpływem Rasputina car podejmuje złe decyzje i w wyniku tego Rosja ponosi klęski na frontach pierwszej wojny światowej. Za ten czyn caryca zażądała dla niego kary śmierci. Nie został jednak skazany. Po rewolucji październikowej i przegranej przez białych wojnie domowej wyjechał z Rosji. Najpierw udał się do Wielkiej Brytanii, a później do Francji.

Rzeczy księcia Jusupowa znaleziono w jego paryskim apartamencie. W listopadzie 2014 roku wystawiono je na aukcji. Kupił je Wiktor Wekselberg, rosyjski biznesmen oraz założyciel funduszu „Łączność z przeszłością„. Wartość owych przedmiotów to około 500 tysięcy euro. Są to m. in. zegarek kieszonkowy firmy „Bure”, fotografie z lat 1890 - 1930 oraz modlitewnik ostatniej carycy Rosji. Będą one wystawione przez kilka dni w Muzeum Faberge w Sankt - Petersburgu.

Źródło: Lichnye veshchi i fotografii iz archiva knyazya Yusupova popolnili Gosarchiv FR

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz