Tajne dokumenty dot. lądowania w Normandii znalezione w skrytce pod podłogą


Podczas remontu hotelu w Brockenhurst natrafiono na skrytkę podłogową zawierającą ściśle tajne dokumenty dotyczące operacji Overlord. Wiele z nich nosiło oznaczenia „On His Majesty’s Secret Service”.

W czterogwiazdkowym hotelu The Balmer Lawn w Brockenhurst w Anglii, podczas drugiej wojny światowej znajdowało się tajne miejsce szkolenia alianckich oficerów przed operacją lądowania w Normandii, dlatego nikogo nie zdziwiło niedawne odkrycie pod płytkami podłogowymi pamiątki sprzed siedemdziesięciu lat. Zdziwienie wywołała jednak zawartość.

„Znajdowaliśmy wcześniej amunicję, jednak nigdy żadnych dokumentów. To wszystko związane jest z historią tego miejsca” - powiedział właściciel hotelu, Chris Wilson.

Skrytka przetrwała nie tylko II wojnę światową i 70 powojennych lat, lecz także pożar, który wybuchł w hotelu w 1970 roku. Z tego też powodu stan odnalezionych pod hotelową podłogą papierów jest nienajlepszy. Jednakże mimo, iż są niezwykle delikatne, zakurzone i brudne w dalszym ciągu da się je odczytać. Zostały już przekazane ekspertom i cały czas trwa ich ocena. Nie wiemy jeszcze czy wniosą jakieś nowe informacje o alianckich działaniach wojennych w północnej Francji.

Jak się jednak okazuje, znaczna część spośród znalezionych dokumentów to tajne plany dotyczące lądowania w Normandii związane z ulokowanymi w hotelu kanadyjskimi wojskowymi.

Jak powiedział przedstawiciel hotelu, największą część znaleziska stanowią „dokładne i szczegółowe rozkazy dla wojsk lądowych”.

Wśród odkrytych materiałów znajdują się zarówno depesze zawierające wojskowe kody, jak też rozkazy „związane z codzienną rutyną wojskową, zaś jeden z nich zawiera nawet zaproszenie dla całego personelu do wzięcia udziału w koncercie”.

Najciekawsze zapewne mogą się okazać te, które dotyczą bezpośrednio D-Day:

„Jeden dokument dotyczący 7 czerwca 1944 zawiera opis trudności jakie napotkano w rozciąganiu 10-milowego kabla telefonicznego podczas postępowania oddziałów wgłąb północnej Francji.”

Jak powiedział Chris Wilson, gdy zakończy się badanie wszystkich znalezionych materiałów prawdopodobnie zostaną one wystawione na widok publiczny na specjalnej wystawie.

Operacja lądowania w Normandii, będąca największą operacją morsko-desantową w dziejach świata, została przeprowadzona 6 czerwca 1944 roku pod dowództwem gen. Dwighta Eisenhowera. Trzon sił operacyjnych stanowiły wojska amerykańskie, brytyjskie i kanadyjskie.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz