Wspólna pamięć o ofiarach Holokaustu czyli „Marsz Żywych”


16 kwietnia 2015 roku w Oświęcimiu odbędzie się wspólny marsz Żydów i Polaków, który będzie formą upamiętnienia ofiar Holokaustu. Do Polski przybędzie 12 tys. młodych Żydów, którzy wspólnie ze swymi polskimi rówieśnikami zamanifestują wspólną pamięć o Zagładzie.

Marsz przypadnie na 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej, w tym czasie Muzeum Auschwitz zaprezentuje wystawę przypominającą minione marsze wspólnej pamięci. Akcja wchodzi w skład projektu „Marsz Żywych”, który zakłada wizyty w miejscach Zagłady, które utworzyli Niemcy w Europie. Inicjatywa ma przede wszystkim wymiar edukacyjny, młodzi Żydzi poznają kulturę oraz historię członków swego narodu, którzy zginęli w Szoa. Członkowie marszu co roku spotykają się z sprawiedliwymi wśród narodów świata, a także polską młodzieżą.

Marsz obejmuje przejście od obozu Auschwitz do jednostki obozu Auschwitz Birkenau II, przemarsz zakończy się uroczystością pod pomnikiem ofiar Holokaustu. Pierwszy marsz odbył się w 1988 roku, każdy kolejny organizowany był co dwa lata - od 1996 roku akcja odbywała się co roku. W 2005 roku na marsz przybyło łącznie 20 tys. osób, tym samym był to najliczniejszy Marsz Żywych w historii tego przedsięwzięcia. W tym roku odbędzie się 24 marsz.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz