Renoir, Mucha i Filla pod młotek


W niedzielę 22 lutego w praskiej galerii sztuki współczesnej Topič Salon odbędzie się aukcja, w czasie której będzie można nabyć przeszło dwieście dzieł sztuki. Jednym ze sławniejszych dzieł wystawionych na sprzedaż będzie obraz autorstwa Emila Filly. Do „smakowitych kąsków” można także zaliczyć niewątpliwie akt autorstwa Renoira, czy chociażby blok ze szkicami znanego czeskiego malarza secesjonisty Alfonsa Muchy, w którym znajdują się między innymi projekty witraży okiennych praskiej katedry świętego Vita.

Emil Filla - Martwa natura z łososiem - jeden z obrazów do zakupienia na aukcji

Najbardziej bodaj interesującą pozycją do nabycia na aukcji będzie kobiecy akt „Studium kobiecego aktu” autorstwa czołowego przedstawiciela francuskiego impresjonizmu Pierra-Augusta Renoira (1841–1919). Cena wywoławcza aktu została ustalona na 350 tysięcy koron czeskich (około 52 tysiące złotych). Dom aukcyjny szacuje, że obraz osiągnie cenę prawie trzy razy większą.

Akt pochodzi z 1915 roku, lecz nadal znajduje się w zaskakująco dobrym stanie. Dzieło było już własnością galerii w Nowym Jorku i w Londynie, a w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia było dwukrotnie wystawione na sprzedaż przez dom aukcyjny Christie’s.

Najdroższym dziełem wystawionym na aukcję będzie obraz Emila Filly zatytułowany „Zátiší s lososem” („Martwa natura z łososiem”). Cena wywoławcza obrazu została ustalona na 6,8 mln czeskich koron (niewiele ponad milion złotych). Warto także wspomnieć, że cena wywoławcza bloku ze szkicami Alfonsa Muchy została ustalona na takim samym poziomie jak cena aktu Renoira.

Wszystkie dzieła można oglądać na odbywającej się właśnie w galerii Topič Salon na wystawie poprzedzającej aukcję.

Źródło: Aukce láká na Fillu za sedm milionů nebo blok s kresbami Alfonse Muchy

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz