Konferencja naukowa: „Galicja po Galicji”


„Galicja po Galicji” to tytuł międzynarodowej konferencji naukowej, która odbędzie się w dniach 5–6 marca 2015 r. w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.

Miedzynarodowe_Centrum_Kultury mckSpotkanie stanowić będzie podsumowanie projektu badawczego „Mit Galicji” oraz wystawy pod tym samym tytułem, prezentowanej w Galerii MCK jeszcze do 8 marca.

Eksperci austriaccy, polscy, ukraińscy i amerykańscy dyskutować będą o niegasnącym fenomenie tego nieistniejącego już miejsca. Rozważać będą wielowymiarowość Galicji, która urasta do rangi uniwersalnego symbolu dla Polski, Austrii, Izraela, a w szczególności dla współczesnej Ukrainy.

Swoje uczestnictwo w debatach potwierdzili: dr Emil Brix, prof. Andrzej Chwalba, Krzysztof Czyżewski, dr Patrice Dąbrowski, dr Edyta Gawron, prof. Jaroslaw Hrycak, prof. Kazimierz Karolczak, dr Börries Kuzmany, Jurko Prochasko, Dominika Rank, prof. Mykola Riabczuk, prof. Isabel Röskau-Rydel, prof. Robert Traba, prof. Wacław Wierzbieniec, prof. Alois Woldan oraz prof. Larry Wolff, dr Katarzyna Kotyńska, prof. Maria Kłańska, dr Paweł Kowal.

Dyskusja toczyć się będzie w ramach sześciu paneli, poświęconych różnym punktom widzenia Galicji:

Panel I: Galicja jako laboratorium mitu
Panel II: Galicja – polski Piemont?
Panel III: Galicja a Ukraina w Europie – narodziny społeczeństwa obywatelskiego
Panel IV: Galicja jako peryferie
Panel V: Galicja matka Izraela? Mit Galicjanera
Panel VI: Galicja po Galicji

Obrady konferencji mają charakter otwarty, są bezpłatne i adresowane do wszystkich zainteresowanych tematyką Galicji. Warunkiem zarejestrowania jest przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego, dostępnego na stronie internetowej MCK (http://www.mck.krakow.pl/conference/galicja-po-galicji) lub pod adresem (polishhistory.pl/uploads/media/Galicja_formularz_registration_form3.docx).

Konferencji towarzyszyć będzie otwarty wykład prof. Larry’ego Wolffa zatytułowany „Galicja wynaleziona”, który odbędzie się 7 marca w siedzibie MCK o godz. 17.00. Prof. Larry Wolff jest dyrektorem Centrum Studiów Europejskich i Śródziemnomorskich na Uniwersytecie Nowojorskim i jako historyk specjalizuje się między innymi w dziejach Monarchii Habsburskiej.

Konferencja w języku polskim i angielskim (z tłumaczeniem symultanicznym).

Partnerami konferencji są: Austriackie Forum Kultury, Institut für den Donauraum und Mitteleuropa w Wiedniu oraz Ukraiński Uniwersytet Katolicki we Lwowie.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz