Poland - first to fight! Przypomnijmy o Polakach


„Poland - first to fight!” - to hasło już w 1939 roku towarzyszyło polskim żołnierzom, którzy z ofiarnością
i poświęceniem bili się na licznych frontach II wojny światowej. Wielu z nich zostało zapomnianych, wielu nie doczekało się wdzięczności sojuszników, wielu prześladowały komunistyczne władze, o wielu historia milczy.
Projekt „Poland - first to fight! Przypomnijmy o Polakach” ma przywrócić należne miejsce polskim bohaterom II wojny światowej i przypomnieć, kto pierwszy stanął do walki. 

FIRST (2)Poza granicami naszego kraju często zapomina się o wkładzie Polaków w końcowe zwycięstwo w II wojnie światowej. Deprecjonuje się wysiłek lotników w bitwie o Anglię, milczeniem zbywa zaangażowanie polskich kryptologów łamiących szyfry Enigmy, w cień spychane są osiągnięcia armii gen. Władysława Andersa wdzierającej się na Monte Cassino,
gen. Stanisław Sosabowski został niesłusznie obarczony winą za porażkę pod Arnhem, a postać rotmistrza Witolda Pileckiego prześladowanego przez komunistyczne władze jest anonimowa i niemal kompletnie zapomniana. Zagraniczne media dopuszczają się haniebnych przeinaczeń, stosując chociażby określenie „polskie obozy koncentracyjne”, które całkowicie mija się z prawdą i faktami. Polskie środowisko historyczne stara się reagować, ale trudno przebić się do świadomości zachodniego czytelnika, nie dysponując odpowiednimi środkami medialnymi.

Jeszcze w czasie II wojny światowej polski artysta Marek Żuławski przypominał o tym, kto pierwszy stanął do walki, przygotowując plakat „Poland - first to fight”, do którego nawiązują założenia akcji „Przypomnijmy o Polakach”. Grafika do dziś stanowi symbol zaangażowania Polski i Polaków w walkę na frontach II wojny światowej. Najwyższa pora pokazać, że my, Polacy, stanowiliśmy niezwykle ważne ogniwo alianckiego sojuszu, walnie przyczyniając się do zwycięstwa nad siłami III Rzeszy. To wśród Polaków znaleźć można największą ilość odznaczonych orderem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. To Polacy bili się na każdym froncie, a mimo tego usłyszeli bulwersujące słowa Winstona Churchilla skierowane do gen. Andersa w 1945 roku: ”Mamy dzisiaj dosyć wojska i waszej pomocy nie potrzebujemy. Może pan swoje dywizje zabrać! Obejdziemy się bez nich”.

My, Polacy, wiemy, w których miejscach nasi przodkowie przewalali krew. Podarujmy tę samą wiedzę czytelnikowi anglojęzycznemu. 

Głównym celem projektu „Poland - first to fight! Przypomnijmy o Polakach” jest tłumaczenie serwisu „II wojna światowa” na język angielski, co umożliwi zbudowanie portalu edukacyjnego, który będzie promować polski wkład
w walkę podczas II wojny światowej, a jednocześnie przypominać o zapomnianych bohaterach sprzed lat.

Myśl ta przyświecała autorowi portalu od dawna, jednak ze względu na ogrom prac, które musiałyby zostać wykonane zwyczajnie nie miał możliwości, by samodzielnie przełożyć tak wielką liczbę artykułów na język obcy. Z tego powodu postanowił skorzystać z platformy Polak Potrafi i zwrócić się do Państwa z prośbą o wsparcie projektu tłumaczenia znaczącej części serwisu wraz z budową anglojęzycznej bazy danych oraz zorganizowania akcji promującej polską historię wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Tylko w ten sposób możemy dotrzeć do zagranicznych czytelników, by pokazać im historyczną prawdę i wesprzeć pamięć o naszych narodowych Bohaterach. 

Autor serwisu „II wojna światowa” nie pobiera wynagrodzenia za tworzone artykuły promujące wkład Polski i Polaków
w walkę w czasie II wojny światowej.

25 000 złotych - tłumaczenie części serwisu „II wojna światowa” (ok. 1000 stron formatu A4 poświęconych wysiłkowi Polaków na frontach II wojny światowej)
3 000 złotych - dostosowanie serwisu „II wojna światowa” do dwóch wersji językowych wraz z przebudową grafiki
3 000 złotych - akcja edukacyjna wśród uczniów polskich szkół - spotkania, konkursy, wsparcie dla konferencji naukowych
5 000 złotych - nagrody dla darczyńców
4 000 złotych - prowizja serwisu Polak Potrafi

Zapraszamy do wsparcia projektu poprzez platformę PolakPotrafi.pl

patronat-medialny-sprawuje-historia-logo

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz