Grób celtyckiego księcia odkryty we Francji


Dominique Garcia, szefowa francuskiego instytutu INRAP (Państwowy Instytut Prewencyjnych Poszukiwań Archeologicznych), ogłosiła, że ostatnie zaskakujące znaleziska stanowią dowód na istnienie relacji między Celtami a starożytnymi mieszkańcami basenu Morza Śródziemnego. We francuskiej miejscowości Lavau odkryto bowiem, między innymi, grób oraz rydwan starożytnego celtyckiego księcia. Te i inne artefakty odnaleziono na terenie zespołu cmentarnego o imponującej szerokości 40 metrów.

W V i VI wieku p.n.e. greckie miasta-państwa skupione były na obszarze Półwyspu Bałkańskiego, jednakże później ich strefa wpływów rozszerzyła się na cały basen Morza Śródziemnego. W momencie największego rozkwitu, greckie i zachodnio-etruskie miasta-państwa miały swoje kolonie rozsiane od wybrzeży obecnej Hiszpanii aż po Morze Czarne. Jednym z kluczowych dla tego regionu ośrodków handlowych było miasto Massilia, współcześnie znane jako francuska Marsylia. Według ustaleń pracowników INRAP, kupcy ze wschodu przybywali tam w poszukiwaniu niewolników, metali oraz bursztynu.

Wielu kupców przybywających do rejonu Morza Śródziemnego otrzymywało cenne towary od Greków i Etrusków, którzy mieli nadzieję na otwarcie nowych szlaków handlowych. W rezultacie Celtowie, którzy kontrolowali obszary śródlądowe w dolinach głównych rzek, zgromadzili znaczne bogactwa. Najbardziej znaczących władców Celtów grzebano w ogromnych kurhanach, które znajdują się między innymi w niemieckim Hochdorf czy francuskim Bourges.

Obecnie badane miejsce, znajdujące się w małej wiosce Lavau w Szampanii, przez wieki służyło jako zespół cmentarny. Archeolodzy ustalili, że najstarsze szczątki ludzkie znalezione w tym miejscu pochodzą z ok. 1300 roku p.n.e. Z kolei szczątki dwóch osób, odkrytych w innej części cmentarza: starożytnego wojownika trzymającego miecz oraz kobiety, przy której znaleziono bransolety z czystego brązu, datuje się na ok. 800 rok p.n.e. Cały zespół cmentarny składa się z czterech kurhanów, stworzonych ok. 500 roku p.n.e. W czasach Imperium Rzymskiego okoliczna ludność nadal korzystała z tej nekropolii, likwidując część grobów i zastępując je nowymi.

Szczególnie interesujący okazał się jednak grób celtyckiego księcia z V wieku p.n.e., zajmujący około 14 metrów kwadratowych, co czyni go jednym z największych znalezisk z tamtego okresu. Wewnątrz kurhanu znaleziono szczątki starożytnego księcia, umieszczone w jego rydwanie. Grób był wypełniony kosztownymi darami pogrzebowymi, na przykład takimi jak ogromny dzban ze złotymi wykończeniami oraz znakomicie wykonane naczynia ceramiczne. W kącie komnaty grobowej znaleziono także kilkanaście mis, wiadro z brązu oraz duży nóż z pochwą.

Wspomniany wyżej dzban (o średnicy około metra), używany prawdopodobnie przez starożytnych Celtyckich arystokratów w trakcie uczt, ma brzegi i podstawę wykończone złotem. Malowidła zostały wykonane prawdopodobnie przez artystę pochodzenia greckiego lub etruskiego. Dzban posiada ponadto cztery uchwyty, na których znajduje się wizerunek greckiego boga Acheloosa, będącego uosobieniem rzeki Aspropotamos - ukazano jego twarz z byczymi rogami i uszami, a także brodą i trzema parami wąsów. Na pieczołowicie wykonanym dzbanie namalowano także osiem lwich głów, a wewnątrz naczynia uwieczniono greckiego boga wina i zabawy Dionizosa, leżącego pod winoroślą i patrzącego się na kobietę. Naukowcy z INRAP interpretują to malowidło jako scenę z uczty, co było typowym motywem w sztuce antycznej Grecji.

Źródło: Ancient Celtic Prince’s Grave and Chariot Unearthed, FOTOGRAFIE

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz