Konferencja: „Jak nas piszą tak nas widzą?”


Koło Historii Krajów Anglosaskich „Wesoła Kompania” działające na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu organizuje Interdyscyplinarną Prasoznawczą Konferencję Studencko - Doktorancką pt. Jak nas piszą tak nas widzą? Polska - Wielka Brytania - USA, która odbędzie się w dniach 8-9 maja 2015 r. Patronat medialny nad konferencją sprawuje historia.org.pl.

Plakat konferencji

Plakat konferencji

Konferencja ma w zamyśle posłużyć jako forum dla dyskusji nad badaniami prowadzonymi przez młodych humanistów zainteresowanych prasą w Polsce, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Prasa, jako pierwsze masowe medium, od wielu dziesięcioleci nie tylko przekazuje wieści, ale również kształtuje opinie i sądy czytelników, a wręcz organizuje dyskurs polityczny i kulturalny. Warto zatem pochylić się nad pytaniem, co w istocie kształtuje taki, a nie inny wizerunek danego społeczeństwa w prasie, określić rolę stereotypów i wzajemnej komunikacji w tym procesie, zidentyfikować wpływ prasy na stosunki międzypaństwowe i zdefiniować najważniejsze elementy regulujące dyskurs prasowy.

Celem naszej konferencji będzie zaprezentowanie wizerunku wymienionych państw i społeczeństw oraz sposobów jego kreacji na łamach cudzoziemskiej prasy. Ramy czasowe obejmują okres od powstania prasy aż po czasy współczesne. Problematyka badawcza obejmuje nie tylko zagadnienia historyczne, ale też kulturoznawcze, filologiczne, etnologiczne i socjologiczne.

Autorom przyszłych wystąpień proponujemy m.in. następujące zagadnienia:

  • polskie powstania narodowe w anglosaskiej perspektywie
  • wizerunek polskiego emigranta dziś i na przestrzeni dziejów
  • „A u Was biją Murzynów!” - wizerunek Stanów Zjednoczonych w prasie PRL
  • fenomen rodziny królewskiej w prasie polskiej i amerykańskiej
  • Polska i Polacy w anglosaskim obiektywie
  • problemy translatorskie w prasie
  • wizerunek anglosaskich turystów w polskiej prasie

Zgłoszenia przyjmowane są do 10 kwietnia 2015 roku. Opłata konferencyjna - 30 zł (obejmuje koszt materiałów konferencyjnych i cateringu). Organizatorzy nie zapewniają posiłków ani noclegów. Języki konferencji - polski i angielski.

Formularz zgłoszeniowy (do pobrania)  prosimy wysyłać na adres email: konferencja.prasoznawcza.umk@gmail.com

Więcej informacji tutaj.

patronat medialny sprawuje historia logo

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz