Program telewizyjny dla historyków (30 marca – 6 kwietnia 2015)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni. Przegląd obejmuje zarówno główne jak i tematyczne kanały telewizyjne.

fot. Takkk, CC-BY-SA-3.0

fot. Takkk, CC-BY-SA-3.0

Program obejmuje bezpłatne kanały znajdujące się na mulitpleksach: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info, TVP Regionalna, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Historia, TVP Polonia Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6 TTV, Polo TV, Eska TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV oraz kilka wybranych kanałów premium: AXN, Canal+, Discovery Channel, HBO i Polsat Viasat History.

Przygotowana ramówka skupia się przede wszystkim na filmach oraz programach związanych z przypadającymi na dany okres świętami i rocznicami. Publikujemy go w kazdą niedzielę o 20.00.

Poniedziałek

11:10 – HBO – Kapitan Phillips

Oparta na faktach historia dowódcy amerykańskiego statku, który w kwietniu 2009 roku dobrowolnie został zakładnikiem piratów. U wybrzeży Somalii przestępca Muse (Barkhad Abdi) i jego kompani przejmują kontrolę nad nieuzbrojoną jednostką MV „Maersk Alabama”, odbywającą rejs do Mombasy. Jej kapitan Richard Phillips (Tom Hanks) naraża własne życie, aby ratować swoich podwładnych. Deklaruje, że odda się w ręce herszta napastników jako zakładnik. Między Richardem i Muse’em rozpoczyna się pełna napięcia rozgrywka, której stawką jest życie. Phillips proponuje napastnikom, że w ramach okupu przekaże im 30 tysięcy dolarów z okrętowego sejfu. Tymczasem przywódca piratów, działający na zlecenie jednego z wpływowych somalijskich polityków, zamierza uwolnić zakładnika w zamian za milionowe odszkodowanie, jakie powinien wypłacić ubezpieczyciel statku. Obraz był nominowany do sześciu Oscarów, m.in. w kategoriach najlepszy film, aktor drugoplanowy i scenariusz adaptowany. Otrzymał także cztery nominacje do Złotych Globów, w tym dla odtwórcy roli tytułowej, Toma Hanksa, laureata dwóch nagród Akademii za grę aktorską w filmach „Forrest Gump” i „Filadelfia”.

15:25 - Polsat Viasta History - Prywatne życie wielkanocnego arcydzieła: „Pojmanie Chrystusa”

W 1993 roku irlandzka Galeria Narodowa zaskoczyła świat obwieszczeniem o odnalezieniu w Dublinie obrazu Caravaggia „Pojmanie Chrystusa”. Dzieło znane było z wielu kopii, jednak oryginał od 200 lat był uznany za zaginiony. W 1990 roku jezuici z klasztoru w Dublinie zgłosili się do Galerii Narodowej, zlecając czyszczenie obrazu, który wisiał na terenie ich posiadłości przez prawie 60 lat. Konserwatorzy od razu dostrzegli, że nie mają do czynienia z falsyfikatem. Realizatorzy filmu opowiadają, jak to się stało, że arcydzieło nie zostało rozpoznane przez tak długi czas.

20:00 - Stopklatka TV - Wojna Harta

Rok 1944. Porucznik Thomas W. Hart (Colin Farrell) dostaje się do niemieckiej niewoli. W obozie jenieckim w pobliżu Augsburga spotyka pułkownika Williama A. McNamarę (Bruce Willis), podlegającego komendantowi obozu, Wernerowi Visserowi (Marcel Iures). McNamara przygotowuje ucieczkę z obozu. Wtajemnicza w swój plan jedynie Harta. Ciężkie warunki w obozie nie wpływają jednak korzystnie na wzajemne relacje więźniów. Sytuacja pogarsza się jeszcze, kiedy do niewoli trafiają dwaj czarnoskórzy piloci: porucznik Lamar T. Archer (Vicellous Reon Shannon) i porucznik Lincoln A. Scott (Terrence Dashon Howard). Wywołuje to falę rasizmu. Tymczasem w niewyjaśnionych okolicznościach ginie sierżant Vic W. Bedford (Cole Hauser). O zbrodnię podejrzany jest Scott. Komendant obozu wyraża zgodę na zorganizowanie procesu o morderstwo, któremu ma przewodzić charyzmatyczny McNamara. Adwokatem zostaje natomiast porucznik Hart. Ekranizacja powieści „Wojna Harta” Johna Katzenbacha, zainspirowanej wspomnieniami jego ojca Nicholasa z czasów II wojny światowej. Zdjęcia do filmu kręcono w Czechach.

20:10 - Polsat - Pasja

Mel Gibson podjął próbę rekonstrukcji ostatnich 12 godzin z życia Chrystusa. Film przedstawia wydarzenia od Ostatniej Wieczerzy do śmierci na krzyżu. Jezus (James Caviezel) modli się w ogrodzie Getsemani. Zdradzony przez Judasza (Luca Lionello) zostaje aresztowany i postawiony przed obliczem arcykapłanów. Ci, niechętni jego naukom, oskarżają go o bluźnierstwo i żądają jego śmierci przez ukrzyżowanie. Namiestnik rzymski, Poncjusz Piłat (Hristo Shopov), uchyla się od wydania wyroku. Zgodnie z obyczajem chce wypuścić jednego z więźniów. Nakazuje tłumowi wybrać, kogo ma ułaskawić - Jezusa czy Barabasza (Pietro Sarubbi), skazanego za zabójstwo. Podburzeni przez starszyznę, zebrani żądają uwolnienia Barabasza. Piłat skazuje Jezusa na karę chłosty, a później na śmierć. W drodze krzyżowej towarzyszy mu jego matka (Maia Morgenstern) i nawrócona grzesznica Maria Magdalena (Monica Bellucci)... Scenariusz oparty został na czterech Ewangeliach oraz objawieniach katolickich świętych. Obraz jest wierny przekazom historycznym i teologicznym. Aktorzy posługują się dwoma językami: aramejskim i łaciną. Operator, Caleb Deschanel, czerpał inspirację z malarstwa Caravaggia, mistrza światłocienia, a specyficzny klimat filmu podkreślają kostiumy utrzymane w kolorach brązowym, czarnym i beżowym, ręcznie szyte. Film otrzymał trzy nominacje do Oscara.

22:05 - TVP1 - Doktorzy śmierci

Autorzy dokumentu odsłaniają kulisy makabrycznych eksperymentów i zbrodni wojennych, których dopuściły się m.in. państwa uczestniczące w II wojnie światowej. Twórcy omawiają sekrety działalności tajnej jednostki wojskowej armii japońskiej, która realizowała program badań i rozwoju broni biologicznej. Przypominają też szokujące eksperymenty nazistowskiego naukowca Josefa Mengele, które przeprowadzał on na romskich więźniach i bliźniętach.

Wtorek

17:40 – HBO – Mandela: Droga do wolności

Nelson Mandela przychodzi na świat w niewielkiej miejscowości koło Umtaty, gdzie dorasta wśród licznego rodzeństwa. Jako pierwsze dziecko w rodzinie zostaje posłany do szkoły metodystów. Dzięki wysiłkowi włożonemu w naukę dostaje się na studia, gdzie otrzymuje wykształcenie prawnicze. Po skończeniu uniwersytetu Mandela (Idris Elba) zaczyna angażować się w politykę. W 1942 roku dołącza do Afrykańskiego Kongresu Narodowego, aby walczyć o prawa czarnoskórej większości w kraju. Po krwawo stłumionych protestach w mieście Sharpeville i delegalizacji swojej partii porzuca pokojową działalność. Wkrótce zostaje aresztowany za sabotaż i oskarżony o zdradę stanu. Trafia do więzienia, gdzie spędza aż 27 lat. Niespełna cztery lata po wyjściu na wolność obejmuje najwyższy urząd w kraju - zostaje pierwszym w historii RPA ciemnoskórym prezydentem. Scenariusz filmu powstał w oparciu o autobiograficzną książkę „Długa droga do wolności”. W postać laureata pokojowej nagrody Nobla wcielił się znany z serialu „Luther” Idris Elba. Rola przyniosła mu nominację do Złotego Globu.

19:45 - TVP Historia - Kleopatra - portret morderczyni

Większość dowodów działalności Kleopatry, królowej Egiptu, zostało zniszczonych. Ostatnio archeologom udało się jednak dokonać fascynującego odkrycia. Znaleziono bowiem szkielet siostry królowej, którą ona razem z Markiem Aureliuszem zabiła. Historyk i pisarz Neil Oliver wyrusza w podróż po Egipcie i Turcji w poszukiwaniu informacji na temat bezwzględnej władczyni.

21:10 Polsat Viasat History - Mroczna charyzma Adolfa Hitlera (1)

Laurence Rees bada, jak formowała się więź między Hitlerem a milionami Niemców. Prześledzi też niecodzienny poziom rekrutowania nowych zwolenników w czasie tego procesu.

23:25 - TVP 1 - Katyń

17 września 1939 r. Do zaatakowanej przez hitlerowców Polski ze wschodu wkraczają Sowieci. Na jednym z mostów spotyka się ludność z jednej strony uciekająca przed Niemcami, z drugiej - przed Rosjanami. Jadąca do Małopolski generałowa Róża Bezzel (Danuta Stenka) spostrzega w tłumie Annę (Maja Ostaszewska), żonę rotmistrza Andrzeja (Artur Żmijewski). Kobieta wraz z córką chce przedostać się do miejsca, gdzie Sowieci przetrzymują polskich oficerów i namówić swego męża do ucieczki. Andrzej jednak odmawia uznając, że służba ojczyźnie jest najważniejsza. Kilkanaście tysięcy żołnierzy zostaje wywiezionych do obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Zaledwie parę miesięcy później Rosjanie bezlitośnie mordują jeńców w lesie katyńskim. Wśród ofiar jest także rotmistrz. Gdy w kwietniu 1943 r. odkryto masowe groby, Niemcy i ZSRR wzajemnie oskarżają się o dokonanie makabrycznej zbrodni. Generałowa Róża dowiaduje się o śmierci męża (Jan Englert), a Agnieszka (Magdalena Cielecka) o zamordowaniu brata, pilota Piotra Baszkowskiego (Paweł Małaszyński). Cudem ocalały z hekatomby porucznik Jerzy (Andrzej Chyra) popełnia samobójstwo. W socjalistycznej Polsce temat Katynia otoczony jest zmową milczenia. Stosunek do tragedii uwydatnia też różne postawy Polaków wobec zmian, jakie zaszły w ojczyźnie po zakończeniu wojny... Jeden z najbardziej oczekiwanych polskich obrazów ostatnich lat, powstał na podstawie noweli Andrzeja Mularczyka. Dzieło Wajdy nominowano do Oscara w kategorii: najlepszy film zagraniczny.

Środa

13:45 - TVP Kultura - Ziemia obiecana

Epicki obraz konfliktów kapitalistycznej Łodzi końca XIX w. ukazany przez pryzmat błyskotliwej kariery trzech zaprzyjaźnionych przemysłowców. Syn polskiego ziemianina Karol Borowiecki (Daniel Olbrychski), Żyd Moryc Welt (Wojciech Pszoniak) i Niemiec Maks Baum (Andrzej Seweryn) dzięki podstępowi bogacą się i postanawiają założyć w Łodzi fabrykę włókienniczą. Walczą o jej budowę z rekinami miejscowego przemysłu i dzielnie pokonują wszelkie trudności. Karol jest zmuszony sprzedać cały rodzinny majątek. Wkrótce zaczyna spotykać się z Lucy Zuckerową, młodą żoną bogatego fabrykanta. Kiedy towarzyszy jej potajemnie w podróży do Berlina, dowiaduje się, że jego fabryka spłonęła. Niestety, nie była ubezpieczona. Okazuje się, że przedsiębiorstwo zostało podpalone na polecenie zazdrosnego męża Lucy (Kalina Jędrusik). Przed całkowitą katastrofą uratować go może tylko zerwanie z narzeczoną Anką (Anna Nehrebecka) i ślub z Magdą, córką niemieckiego multimilionera. Za cenę rezygnacji z młodzieńczych ideałów zostaje wielkim łódzkim kapitalistą. Adaptacja powieści Władysława Reymonta była ogromnym przedsięwzięciem produkcyjnym i została zrealizowana w rekordowym tempie 77 dni zdjęciowych. Wątek Karola i Anki tylko w powieści znajduje szczęśliwe zakończenie. Film otrzymał wiele nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych, a w 1976 roku nominację do Oscara.

22:40 - TVP Historia - Wielki Tydzień

Rok 1943, trwa powstanie w getcie warszawskim. Jan Malecki (Wojciech Malajkat) spotyka swoją dawną narzeczoną, Żydówkę Irenę Lilien (Beata Fudalej), która po śmierci ojca samotnie błąka się po ulicach Warszawy. Proponuje dziewczynie schronienie w swoim domu, gdzie mieszka wraz z ciężarną żoną Anną (Magdalena Warzecha). O nowej lokatorce szybko dowiaduje się wścibska sąsiadka Piotrowska (Bożena Dykiel). W dodatku jej mąż (Cezary Pazura) zaczyna interesować się młodą i ładną Ireną. Piotrowska, ulegając strachowi i nienawiści, postanawia donieść właścicielowi kamienicy, że Maleccy ukrywają Żydówkę... Scenariusz powstał według opowiadania „Wielki Tydzień” Jerzego Andrzejewskiego.

Czwartek

13:15 - Stopklatka TV - Zwycięstwo

Wiosna 1945 roku. I Armia LWP zmierza w kierunku Berlina. Front przesuwa się nad Odrę. Na wschodnim brzegu żołnierze wbijają słupy graniczne z białym orłem. Oddział przekracza rzekę i dociera do miasteczka. Żołnierze biorą tu do niewoli niemieckiego kuriera. Doświadczony kapral Naróg (Wojciech Siemion) ma dostarczyć do sztabu wiezione przez jeńca dokumenty. Kiedy dociera do celu, przesyłka jest już nieaktualna. Wojska wkraczają do Berlina. Oddział Naroga bierze udział w ostatnim szturmie... Skrócona wersja filmów Jerzego Passendorfera „Kierunek Berlin” (1968) i „Ostatnie dni” (1969).

20:40 - TVP 2 - Karol. Papież, który pozostał człowiekiem

Na placu św. Piotra tłum wiernych czuwa pod oknami umierającego papieża Jana Pawła II (Piotr Adamczyk). Serię retrospekcji otwiera scena inauguracji jego pontyfikatu. Podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku nie widać pełnych entuzjazmu tłumów, które zgromadziły odprawiane przez Jana Pawła II liturgie. Wydarzenie to ukazane jest w sposób, w jaki na życzenie ówczesnych władz transmitowała je telewizja. Dwa lata później, 13 maja 1981 roku, na wypełnionym tłumem ludzi placu św. Piotra Ali Agca (Alkis Zanis) dokonuje nieudanego zamachu na życie papieża. Kolejne lata wypełniają liczne pielgrzymki, m.in. do Ameryki Łacińskiej, Afryki czy Indii. Z perspektywy papieża Polaka ukazane są przełomowe wydarzenia w historii jego ojczyzny - powstanie Solidarności, śmierć księdza Jerzego Popiełuszki czy wprowadzenie stanu wojennego. Działalność Jana Pawła II stopniowo coraz bardziej utrudnia postępująca choroba Parkinsona. Nadal jednak pozostaje aktywny, nie tracąc też swojego słynnego poczucia humoru. Dwuczęściowa filmowa biografia Karola Wojtyły w reżyserii Giacomo Battiato.

21.15 - TVP Kultura - Ostatnie kuszenie Chrystusa

Film jest wierną adaptacją kontrowersyjnej i uważanej przez ortodoksyjnych katolików za obrazoburczą, powieści autorstwa Nikosa Kazantzakisa. Jezus (Willem Dafoe), ubogi cieśla z Nazaretu, stara się realizować wolę Boga. Musi nieustannie walczyć z dręczącym go głosem szatana. Największa próba czeka go jednak wtedy, gdy jego misja - śmierć na krzyżu - jest już bliska wypełnienia. Pokusą okazuje się zwyczajne życie, które mógłby wieść u boku ukochanej kobiety - Marii Magdaleny (Barbara Hershey). W roli Piłata wystąpił David Bowie, a w postać Judasza wcielił się Harvey Keitel. Film, o którego realizacji reżyser marzył od początku lat 70., wywołał wielki skandal. W wielu krajach jego rozpowszechnianie jest do dziś zakazane. Obraz nominowano od Oscara za najlepszą reżyserię.

23:00 - Canal+ - Kamienie na szaniec

Historia trójki przyjaciół, których ambitne plany na przyszłość przerwał wybuch II wojny światowej. Rok 1939. Maciej Aleksy Dawidowski „Alek” (Kamil Szeptycki), Tadeusz Zawadzki „Zośka” (Marcel Sabat) i Jan Bytnar „Rudy” (Tomasz Ziętek), wychowani w patriotycznych rodzinach absolwenci warszawskiego liceum, działają w harcerstwie. Na wieść o ataku hitlerowców na Polskę podejmują ryzykowną walkę w obronie ojczyzny. Pomimo codziennego stykania się z okrucieństwem wojny potrafią żyć pełnią życia.

Piątek

7:00 - TVP 1 - 1819 kg wiary

Opowieść o grupie młodych zakopiańczyków, którzy w każdą rocznicę śmierci Jana Pawła II oddają hołd polskiemu papieżowi, oświetlając znajdujący się na Giewoncie krzyż. W tym celu wnoszą na szczyt ciężki sprzęt elektryczny. Wspinaczka ta nawiązuje do wyprawy ich przodków, którzy w 1901 r. wnieśli na Giewont 400 elementów krzyża i ustawili go na szczycie w celu uczczenia nowego wieku. 15-metrowy krzyż, symbol góralskiej religijności, waży 1819 kg. Film przedstawia przygotowania do wspinaczki z kwietnia 2007 r., wypowiedzi uczestników, a także prawdopodobny przebieg wyprawy z 1901 r.

13:20 - TVP Historia - Faustyna

Historia życia i objawień Marii Faustyny Kowalskiej (Dorota Segda), która w wieku 20 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Czasy współczesne. Siostra Feliksa (Danuta Szaflarska), będąca w podeszłym wieku, podczas spowiedzi wspomina wydarzenia sprzed 50 lat. Jako młoda zakonnica (Agnieszka Czekańska) towarzyszyła przyszłej świętej w codziennych pracach w płockim klasztorze. W pierwszych latach życia w służbie Bogu Faustyna przeżywa ogromne rozczarowanie. Przekonuje się, że w klasztorze jest miejsce nie tylko na modlitwę, ale i na zawiść, pychę i lenistwo. Jej wiara pozostaje jednak niezachwiana. W dniu 22 lutego 1931 roku Faustyna doznaje pierwszego widzenia Chrystusa. Od tego momentu z poczuciem misji stara się dzielić tym głębokim przeżyciem. Prosi władze klasztorne o wypełnienie nakazów objawienia. Matka generalna (Mirosława Dubrawska) i spowiednik nie wierzą jej jednak. Chcą poddać Faustynę badaniom psychiatrycznym. Siostra zostaje przeniesiona do klasztoru w Wilnie. Przybywa tam za nią Feliksa. Nowe otoczenie klasztorne okazuje się bardziej życzliwe. Nowy spowiednik Faustyny, ksiądz Michał Sopoćko (Krzysztof Wakuliński), doradza jej spisywanie swoich objawień w dzienniczku. Wyszukuje także malarza, który według wskazówek siostry odtwarza na płótnie wizerunek Jezusa z jej objawień. Ciężka praca w ogrodzie sprawia, że Faustyna dostaje ostrych ataków gruźlicy. Feliksa prosi o odesłanie chorej do Płocka. W wieku 33 lat Faustyna samotnie umiera w swojej celi. Film Jerzego Łukaszewicza powstał na postawie zapisków przyszłej świętej. Jej kult zaczął się szerzyć niedługo po śmierci zakonnicy, jednak nie był aprobowany przez Kościół katolicki. Dopiero w latach 60. dzięki staraniom kardynała Wojtyły rozpoczął się proces beatyfikacyjny siostry Faustyny Kowalskiej. 18 kwietnia 1993 roku Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną, a 30 kwietnia 2000 roku wyniósł świętą na ołtarze.

20:20 - TVP 1 - Życie po cudzie

Dokumentaliści rozmawiają z osobami, które doświadczyły lub były świadkami cudownych zdarzeń. O niewytłumaczalnych z naukowego punktu widzenia uzdrowieniach mówią m.in. Dalmara Kozioł, która wróciła do zdrowia po wypadku samochodowym, a także Gabriel Czaja i profesor Bogumiła Jędrzejewska. Ksiądz Feliks Folejewski wspomina z kolei swoje trzy zawały serca oraz ciężką operację. Zaskakujące zdarzenia w czasie przeprowadzanych przez siebie zabiegów wspomina też mający ponad czterdziestoletnie doświadczenie kardiochirurg, profesor Kazimierz Suwalski.

23:05 - TVP 1 - Spartakus (1/2)

Italia, 73 r. p.n.e. Do sławnej szkoły gladiatorów przybywa Marek Krassus (Angus Macfadyen). Na jego życzenie Lentulus Batiatus (Ian McNeice) organizuje specjalny pokaz walk gladiatorów. Walki mają się toczyć na śmierć i życie. Na arenie stają czarnoskóry Draba (Henry Simmons) i wywodzący się z Tracji Spartakus (Goran Visnjic). Draba zaczyna wspinać się na galerię, by zabić Krassusa. Zanim jednak go dopada, przebijają go groty oszczepów strażników. Śmierć Draby staje się sygnałem do buntu gladiatorów. Przyłącza się do nich italska biedota. Rebelianci rosną w siłę, zdobywają Kapuę i plądrują miasto. Na ich czele staje Spartakus. Wie, że Rzym dysponuje potęgą, która wcześniej czy później zdławi powstanie. Chce wyprowadzić swoich ludzi z półwyspu i żyć z dala od Italii. Myśli też o swojej pięknej kochance Varinii (Rhona Mitra). Niektórzy z buntowników chcą jednak pozostać w kraju i rabować. Tymczasem Krassus doprowadza do przegłosowania przez senat decyzji o natychmiastowym wysłaniu żołnierzy, aby zdławili powstanie. Kohorty kierują się w stronę Wezuwiusza, na którego stokach ukrywają się gladiatorzy.

Sobota

8:15 - CANAL+ - Złodziejka książek

Niemcy, II wojna światowa. Dziewięcioletnia Liesel Meminger (Sophie Nélisse) trafia do rodziny zastępczej, Hansa (Geoffrey Rush) i Rosy (Emily Watson) Hubermannów. Niebawem wychodzi na jaw, że dziewczynka nie potrafi czytać. Przybrany ojciec Liesel postanawia pomóc podopiecznej. Stopniowo dziewczynka nabiera obsesji na punkcie lektury. Dzięki kradzionym książkom odkrywa niesamowity świat, który pomaga jej przetrwać trudny czas wojny. Film był nominowany do Oscara i Złotego Globu za ścieżkę dźwiękową autorstwa Johna Williamsa.

10:55 - Polsat Viasat History - Jerozolima: jak powstawało Miasto Święte (1/3)

Zarys historii miasta, począwszy od czasów panowania króla Dawida, wygnanie Żydów po czasy, gdy władzę przejął muzułmanin, kalif Umar ibn al-Chattab.

20:35 - TVP 1 - Zabić Jezusa

Czasy Cesarstwa Rzymskiego. W Betlejem na świat przychodzi, Jezus, syn Marii i Józefa. Sprawujący władzę w Izraelu król Herod z przerażeniem odbiera przepowiednię o narodzinach Mesjasza. Wysyła najemników z rozkazem odnalezienia i zgładzenia wszystkich dzieci płci męskiej poniżej drugiego roku życia. Rodzicom Chrystusa udaje się uciec z synem i uniknąć rzezi. Kilkanaście lat później młody Jezus wykazuje się nadzwyczajną jak na swój wiek wiedzą na temat starożytnych zapisów, zaskakując uczonych w piśmie. Do Judei przybywa Poncjusz Piłat (Stephen Moyer), który zostaje nowym prefektem miasta. Mija kilka lat. Uwagę Kajfasza (Rufus Sewell) i pozostałych kapłanów zwraca Jan Chrzciciel (Abhin Galeya), który głosi kontrowersyjne z ich punktu widzenia nauki. Tymczasem dorosły Jezus (Haaz Sleiman) gromadzi wokół siebie oddanych uczniów, m.in. Szymona Piotra i Marię Magdalenę (Klára Issová). Jego kazania przyciągają coraz większe tłumy. Później przyjmuje chrzest. Kajfasz, tetrarcha Galilei Herod Antypas (Eoin Macken) i Poncjusz Piłat zaczynają w nim widzieć potencjalnego buntownika. Herod postanawia pojmać Jana Chrzciciela pod pretekstem uniknięcia niepokojów społecznych. Zmanipulowany przez własną żonę, Herodiadę (Emmanuelle Chriqui), przychyla się do prośby przyrodniej córki Salome (Stephanie Leonidas) i wydaje rozkaz ścięcia proroka. Tymczasem w ramach przygotowania do żydowskiego święta Paschy Jezus udaje się do Jerozolimy, gdzie jest witany jak król. Na miejscu wpada w gniew, widząc kupców w świątyni. Wypędza ich i przepowiada zburzenie budynku, dając władzom pretekst do aresztowania. Pomaga im Judasz (Joe Doyle), który wydaje swojego nauczyciela za trzydzieści srebrników. Jezus, po wieczerzy paschalnej z uczniami, udaje się do gaju na Wzgórzu Oliwnym, by tam się modlić. Zostaje pojmany przez strażników i zaprowadzony do pałacu arcykapłana. Tam członkowie Sanhedrynu wydają na niego wyrok śmierci...

23:00 - TVP 1 - Spartakus (2-ost.)

W Italii trwa powstanie gladiatorów pod wodzą Spartakusa (Goran Visnjic). Z trzech kohort, które wysłano przeciwko buntownikom, z życiem uchodzi tylko jeden żołnierz. Rozwścieczony Krassus (Angus Macfadyen) skłania senat do wysłania potężniejszych sił. Chce sam stanąć na czele legionów, ale Antoniusz Agryppa (Alan Bates) sprawia, że senat powierza dowodzenie komuś innemu. Dzięki podstępnemu planowi Spartakusa i waleczności gladiatorów legiony zostają jednak pokonane. Po wielkim zwycięstwie w obozie buntowników dochodzi jednak do rozłamu. Spartakus chce wyprowadzić swoich ludzi i ukochaną, ciężarną Varinię, z Italii. Tymczasem Krassus organizuje kolejną wyprawę przeciw rebeliantom. Do Rzymu zmierzają też Gnejusz Pompejusz i Juliusz Cezar.

Niedziela

9:00 - Discovery Channel - Tajemnica śmierci Hitlera

Czy Hitler naprawdę zginął w swoim berlińskim bunkrze pod koniec wojny? A może zdołał uciec i żył jeszcze wiele lat w ukryciu? Autorzy programu starają się rozwiązać zagadkę śmierci przywódcy III Rzeszy.

10:35 - Polsat Viasat History - Jerozolima: jak powstawało Miasto Święte (2/3)

Szczegóły wpływów wiary muzułmańskiej na życie miasta. Simon opowie także o budowie jednego z najważniejszych miejsc islamu: meczetu Al-Aksa, oraz o próbach przejęcia miasta z obcych, czyli o wyprawach krzyżowych. Prowadzący zakończy opowieść na XIII wieku, gdy król Fryderyk II podjął próbę podzielenia się wpływami w mieście.

20:00 - TVN 7 - Troja

Król Sparty Menelaos (Brendan Gleeson) i król Troi Priam (Peter O’Toole) wyprawiają wielką ucztę z okazji zawarcia rozejmu. Priama reprezentuje na niej Hektor (Eric Bana), który świętuje z innymi dostojnikami i nie zauważa, jak książę Troi Parys (Orlando Bloom) uwodzi, a następnie porywa żonę Menelaosa, piękną Helenę (Diane Kruger). Pokój zostaje zerwany, a Grecy kolejny raz jednoczą siły przeciwko Troi. Muszą odbić Helenę i ocalić honor króla Sparty. Do wojny przystępuje również potężny król Myken, brat Menelaosa - Agamemnon (Brian Cox). W rzeczywistości bardziej niż o honorze swojego brata myśli on o podbiciu uważanej za niezdobytą twierdzę Troi. Miasta broni Hektor, który jest doskonałym strategiem. Jedynym na świecie wojownikiem, który może skutecznie pokierować atakiem na Troję jest arogancki, dumny Achilles (Brad Pitt). Efektowna i zrealizowana z rozmachem historia najgłośniejszej starożytnej wojny, która wybuchła z powodu wielkiej miłości. Swobodna adaptacja „Iliady” Homera była nominowana do Oscara za kostiumy. Akademia doceniła to, co w filmie najlepsze - pietyzm, z jakim odtworzono realia starożytnego świata. Monumentalne sceny bitew i pojedynków robią na widzu duże wrażenie, nawet gdy są oglądane nie w kinie, a tylko na małym ekranie.

23:45 - Canal+ - Jack Strong

Rok 1968. Major Ryszard Kukliński (Marcin Dorociński) odkrywa, że Związek Radziecki rozważa atak nuklearny na kraje NATO, który może wywołać wojnę zagrażającą także Polsce. Po awansie oficer zyskuje dostęp do tajnych dokumentów. W 1972 roku wyrusza z przyjacielem w rejs żaglówką po Bałtyku. Z jednego z portów RFN Kukliński potajemnie wysyła list do ambasady USA w Bonn, chcąc przekazywać Zachodowi informacje o planach militarnych ZSRR. Do kontaktów z nim zostaje wyznaczony David Forden (Patrick Wilson). Oficjalnie jest on drugim sekretarzem ambasady w Warszawie, a w rzeczywistości szefem CIA w Polsce. Pod pseudonimem ‚Jack Strong’ Kukliński rozpoczyna współpracę z USA. Trzymający w napięciu thriller szpiegowski Władysława Pasikowskiego („Psy”, „Pokłosie”) nominowano do Orłów w 12 kategoriach. Statuetkę zdobyła Maja Ostaszewska za postać Hanny Kuklińskiej. Produkcję nagrodzono także dwoma Złotymi Lwami - za reżyserię i kostiumy. Ciekawostką jest to, że w filmie amerykański aktor Patrick Wilson mówi po polsku.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz