„Córka twórcy królów” - P. Gregory - recenzja


W 2013 r. ukazała się kolejna z powieści historycznych Philippy Gregory „Córka władcy królów” przedstawiająca historię Anny Neville. Autorka zasłynęła z powieści poświęconych angielskiej rodzinie królewskiej.

134440-352x500Philippa Gregory jedną ze swoich powieści poświeciła Annie Neville. Jak sama autorka pisze, niewiele informacji o niej można znaleźć wśród źródeł historycznych. Gregory jednak skupiła się na ukazaniu dworu Yorków jako miejsca pełnego intryg.

Annę Neville poznajemy jako małą dziewczynkę biorącą udział w koronacji Elżbiety Woodville. Następnie opisane są dalsze wydarzenia związane z działaniami, jakie prowadził ojciec Anny, Ryszard Neville. Bardzo często powtarza się zdanie, które wypowiada główna bohaterka, że jej ociec ma duże wpływy, gdyż to on jest „twórcą królów”. Postać przedstawia różne wydarzenia odnosząc się do swoich uczuć i myśli. W przedstawionej historii nie ma zbyt dużych przeskoków w latach. Po rozpoczynającej książkę koronacji opisano kolejne chronologiczne wydarzenia. Poznajemy Izabelę – siostrę Anny – i jej męża księcia Jerzego. W dalszej części mamy pierwsze małżeństwo Anny, a następnie związek z Ryszardem, któremu poświęcono najwięcej miejsca.

Mimo że Anna Neville jest główną postacią to bardzo dobrze poznajemy jej matkę i ojca. Królowa Elżbieta Woodville, choć opisywana z punktu widzenia Anny jak i relacji innych osób, jest w pełni przedstawiona. Również Ryszard jest ukazany z rożnych stron. Autorka skupiła się na przeżyciach Anny a jednocześnie (dzięki relacji i przemyśleniom głównej bohaterki) przybliżyła postaci, które ją otaczały. Książka pomimo że jest powieścią to dostarcza nam wielu informacji o tamtych czasach. Philippa Gregory korzystała z wielu źródeł i dzięki temu powstał obraz dworu i zasad jakie na nim panowały.

Wydawca, tak jak w przypadku innych publikacji, przekazał czytelnikom pięknie wydaną książkę. Okładka od razu informuje, że jest to literatura przeznaczona dla kobiet, choć z pewnością mężczyźni mogą po nią sięgnąć. Książka nie zawiera literówek, a język jest przystępny. Na początku pracy zamieszczono mapę i drzewo genealogiczne. Na końcu autorka podała książki, które pomogły jej w napisaniu powieści. Jest to świetny dodatek do całości, bowiem bibliografia nie jest często umieszczana w powieściach historycznych.

Minusem jaki publikacja zawiera jest zbyt szeroki opis niektórych wydarzeń. Sytuacje nie mające dużego znaczenia zostały opisane dość dokładnie i ciągną się przez kilka stron. To sprawiło, że miejscami książka wydawała się nudna. Osobiście uważam, że mało zachęcający jest styl autorki (pisanie w pierwszej osobie), jednak jeśli ktoś lubi taką formę to z pewnością praca przypadnie mu do gustu.

Podsumowując publikacja jest jednocześnie powieścią nadającą się do czytania w niedzielne popołudnie, jak i źródłem informacji historycznych. Dzięki temu praca jest idealna zarówno dla osób lubiących powieści jak i zainteresowanych wydarzeniami historycznymi.

Plus minus:
Na plus:
+ język
+ zamieszczone na początku drzewo genealogiczne oraz mapa
+ bibliografia
Na minus:
- zbyt szeroki opis niektórych wydarzeń

Tytuł: Córka twórcy królów
Autor: Philippa Gregory
Wydawca: Książnica
Rok wydania: 2013
ISBN: 978-83-245-8089-7
Liczba stron: 436
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena: 43 zł
Ocena recenzenta: 8/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz