Zaproszenie: spektakl „Od Rzymian do Szwedów”


Koło naukowe Historyków - Satyryków działające przy Instytucie Historii Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej ma zaszczyt zaprosić Państwa na kolejną teatralną, historyczną satyrę. Tym razem będzie to spektakl „Od Rzymian do Szwedów”. Jego premiera odbędzie się 13 kwietnia 2015 r., o godzinie 19.00 w Inkubatorze Medialno-Artystycznym UMCS, znajdującym się w Chatce Żaka UMCS przy ul. Radziszewskiego 16 w Lublinie. 

Od Rzymian do SzwedówStudenckie Koło Historyków Satyryków istnieje od wiosny 2011 roku i do tej pory występowało już ponad 20 razy. Celem jego działalności jest popularyzacja historii w formie kabaretowo-teatralnej, tak by docierała ona do szerszych kręgów, nie tylko tych związanych zawodowo z historią. Obecnie w Kole działa 9 osób: Ewa Stępień (prezes), Sylwia Maleszak, Bartosz Staręgowski, Beata Niezabitowska, Tomasz Lutowierski, Katarzyna Brodowska, Grzegorz Litwin, Bartosz Duda i Przemysław Pyrz. Opiekunem koła jest dr hab. Leszek Wierzbicki.

Występ odbędzie się 13 kwietnia 2015 r., o godzinie 19.00 w Inkubatorze Medialno-Artystycznym UMCS, znajdującym się w Chatce Żaka UMCS przy ul. Radziszewskiego 16. Cały spektakl składa się z 3 skeczy: „Rzymianie nad Wisłą (178 r.)„, „Spotkanie Jadwigi z Jagiełłą  w Lublinie (1386 r.)„ i ”Wejście Szwedów do Polski (1655 r.)”. Pierwszy, utrzymany w klimatach antycznych, dotyczyć będzie perypetii dwóch rzymskich żołnierzy, którzy na polecenie swoich przełożonych mają zawrzeć sojusz z wodzem sarmatów, Sarmadzikiem. Aby przypieczętować sojusz Sarmadzik, musi oddać kogoś ze swojej rodziny na zakładnika. Drugi skecz dotyczy pierwszego spotkania przyszłego króla Władysława II Jagiełły z królową Jadwigą w Lublinie. Młoda królowa nieco obawiała się wyjść za mąż, za człowieka o którym bardzo mało wiedziała, a na dodatek w ogóle nie znała jego języka. Z pomocą przyszli jej dworzanie, którzy również odegrali dużą rolę podczas spotkania. Ostatni skecz dotyczy najazdu szwedzkiego na Polskę. Króla Karol Gustaw, wraz ze swoim wiernym kanclerzem Axelem Oxenstierna, rozprawiają nad problemami z administracją nowo podbitych terenów, planach na przyszłość i problemach małżeńskich szwedzkiego króla i jego kanclerza. O swoją nagrodę stara się upomnieć także Hieronim Radziejowski. O perypetiach z tym związanych traktuje skecz 3. Całość uświetnią tańce Zespołu Tańca Dawnego Belriguardo.

patronat-medialny-sprawuje-historia-logo

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz