Dzień Wolnej Sztuki w muzeach. Zwiedzaj wolno dowiaduj się więcej


W sobotę, 18­ kwietnia o godzinie 12:00 w muzeach i galeriach w całej Polsce odbędzie się piąta edycja muzealnej akcji społecznej Dzień Wolnej Sztuki.

DWS 2015Tego dnia dokładnie w południe, uczestniczące w akcji instytucje zaproszą gości do oglądania pięciu wybranych obiektów z kolekcji. Przy eksponatach będą stały osoby, których zadaniem będzie motywowanie gości do podjęcia samodzielnej refleksji i wzbudzenia dyskusji. Mają oni uświadomić uczestnikom akcji, że muzea można zwiedzać bez żadnych kompleksów, a do oglądania eksponatów i obcowania ze sztuką nie jest niezbędna specjalistyczna wiedza czy wykształcenie.

„Podczas Dnia Wolnej Sztuki chcemy pokazać, że każdy obiekt ma swoją historię, którą możemy sami odkryć. Wystarczy tylko w skupieniu się w nią wsłuchać” ­- mówi Zuzanna Stańska, organizatorka i pomysłodawczyni akcji. ­

„Wiele osób boi się, że wejdzie do muzeum i nie zrozumie pokazywanych w nim obiektów. Przez Dzień Wolnej Sztuki chcemy pokazać, że to nieprawda ­ pochylając się nad danym eksponatem, możemy samodzielnie dojść do pewnych wniosków, zainspirować się i w efekcie polubić zwiedzanie muzeów. Ponadto, akcja trwa jedynie godzinę ­ idealnie, żeby się nie zmęczyć i zobaczyć, że wchodząc do muzeum nawet na chwilę możemy wiele skorzystać” - dodaje.

Dzień Wolnej Sztuki odbywa się od 2011 roku. W zeszłym roku w akcji wzięło udział pięćdziesiąt jeden muzeów sztuki, historycznych, etnograficznych, archeologicznych i techniki. Na dzień dzisiejszy udział w akcji zadeklarowało ponad 60 muzeów, ich lista oraz więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie internetowej dzienwolnejsztuki.pl oraz na stronach muzeów biorących w niej udział. Wstęp do większości placówek będzie na czas akcji bezpłatny.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz