Mistrzostwa Rycerskie IMCF 2015 na Zamku w Malborku


W dniach 30 kwietnia-3 maja 2015 r. Muzeum Zamkowe w Malborku będzie miejscem niesamowitego, absolutnie unikalnego  wydarzenia – Mistrzostw Świata  w Sportowych Walkach Rycerskich Federacji IMCF (International Medieval Combat Federation). To największa tego typu impreza rycerska na świecie. 

mzm_baner_01Federacja IMCF zdecydowała, że w roku 2015 zorganizuje Mistrzostwa w jednym z państw Europy Środkowej, szukając odpowiedniego miejsca spełniającego warunki postawione przez jej władze. Ostatecznie zdecydowano się na podpisanie umowy z Muzeum Zamkowym w Malborku, gospodarzem najokazalszej twierdzy średniowiecznej w Polsce, największego ceglanego zamku świata, znajdującym się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Mistrzostwa IMCF w Malborku odbędą się w długi weekend majowy, w dniach 30.04 (czwartek) – 03.05. (niedziela).

Uczestnicy

Udział w Mistrzostwach zapowiedziało ok. 500 rycerzy występujących w prawie 30 reprezentacjach narodowych z 6 kontynentów. Razem z nimi przybędzie na turniej ok. 1200 rekonstruktorów, którzy zapewnią oprawę Mistrzostw i liczne atrakcje dla publiczności.

Do dnia dzisiejszego następujące kraje potwierdziły swoje uczestnictwo: Anglia, Argentyna, Australia, Austria, Belgia, Białoruś, Dania, Francja, Holandia, Irlandia, Japonia, Litwa, Luksemburg, Meksyk, Niemcy, Nowa Zelandia, Polska, Portugalia, Quebec, RPA, Słowacja, Szewcja, Szkocja, Szwajcaria, Ukraina, USA, Włochy. 

Nowa dyscyplina sportu walki, inna niż wszystkie

Medieval Combat – Sportowe Walki Rycerskie – to nowa dyscyplina sportu, która od kilku lat zdobywa coraz więcej fanów i przyciąga większą rzeszę zawodników na całym świecie.  W Polsce turnieje rycerskie z tego typu walkami rozgrywane są od ok. 8 lat, ale ten sport uprawiany jest także w krajach, które ze średniowieczem nie mają nic wspólnego – jak Argentyna, USA, Nowa Zelandia czy Republika Południowej Afryki. Jest to zatem dyscyplina sportu jak wszystkie inne – zawodnik musi skompletować odpowiedni sprzęt i ciężko trenować by osiągać coraz lepsze rezultaty.

Na czym polega fenomen tej nowej dyscypliny sportu? Spośród pozostałych pełnokontaktowych sportów walki, wyróżnia ją przepiękna oprawa. Nie jest to jednak tylko obrazek, martwe tło na którym przeprowadzane są pojedynki rycerzy. Sportowe Walki Rycerskie jak żaden inny sport pozwala widzom przenieść się w czasie do innego świata, który mogą doświadczać wszystkimi zmysłami.

Widok Pałacu Wielkich Mistrzów i Zamku Wysokiego od strony Nogatu / fot. Carschten, CC-BY-SA 3.0

Widok Pałacu Wielkich Mistrzów i Zamku Wysokiego od strony Nogatu / fot. Carschten, CC-BY-SA 3.0

Publiczność wchodząc na teren turnieju rycerskiego przechodzi obok namiotów średniowiecznego obozowiska, może przyjrzeć się pracy rzemieślników (kowali, szewców, płatnerzy) będących nieodłącznym elementem takich obozów, odwiedzić kramy, gdzie handlarze sprzedają swoje wyroby, skosztować średniowiecznych dań, zobaczyć występy kuglarzy czy bardów,  posłuchać muzyki granej na żywo na instrumentach z epoki lub obejrzeć pokazy sokolników. Co więcej, tu – na zamku w Malborku, będzie można osobiście doświadczyć wielu  z tych atrakcji. Organizatorzy przygotowują średniowieczne rozrywki interaktywne, jak warsztaty tańca, stanowiska, gdzie będzie można przymierzyć zbroję, postrzelać z łuku, powalczyć bezpieczną bronią treningową, wybić monetę, wykuć jakiś przedmiot na kowadle czy wysłać swoje dzieci, by przeżyły średniowieczną przygodę pod opieką doświadczonego animatora.

Nie zapominajmy jednak o walkach rycerskich, które są główną atrakcją Mistrzostw. Autentyczność jest ich największą zaletą, odróżniającą od pokazów walk czy rekonstrukcji bitew, które możemy często oglądać w sezonie letnim w okolicach zamków i innych obiektów historycznych. Co odznacza ta autentyczność? To, że zawodnicy stają naprzeciw siebie w szrankach (średniowiecznym ringu), z bronią białą w ręku, która różni się od jej średniowiecznych kopii tylko tym, że jest zatępiona. Pojedynki są toczone na pełnej szybkości, ciosy wyprowadzane są z pełną siłą. Tu zwycięża lepszy, ten, który faktycznie pokona swojego przeciwnika. Można sobie tylko wyobrazić, co by się działo, gdyby w takiej walce ciało rycerza nie było chronione ciężką metalową zbroją.

Prawdziwość tego sportu to nie tylko realna, pełnokontaktowa walka, ale także i zbroje zawodników, które muszą spełniać wyśrubowane normy autentyczności historycznej. Nie zobaczy się zbroi wzorowanej na sadze „Władcy pierścieni„ czy ”Conan’ie”. Założeniem sportu jest dbanie o każdy szczegół, tak by nawet znawcy historii byli usatysfakcjonowani jego autentycznością.  Oczywiście sport, jak każdy inny, jest opisany wieloma regulaminami, które mają zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo dla tak ostro walczących rycerzy. Nad ich przestrzeganiem czuwa zespół sędziów, którzy także dokonują przeglądu zbroi i broni zawodników, oceniając czy pozwalają stoczyć bezpieczny pojedynek.

Organizatorzy:
  • Muzeum Zamkowe w Malborku
  • Polskie Stowarzyszenie Walk Rycerskich
  • Urząd Miasta Malborka oraz  Malbork Welcome Center
  • International Medieval Combat Federation
  • Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

Zasady i konkurencje Sportowych Walk Rycerskich

10406779_813467988726410_5144096622662864765_nKonkurencje bojowe rozgrywane podczas Mistrzostw podzielone są na dwie kategorie: walki indywidualne (pojedynki) i walki grupowe (bohurty). W każdej kategorii  rozgrywanych jest kilka turniejów, a więc w pojedynkach mamy trzy konkurencje: walka na miecze i tarcze, na miecze długie (inaczej zwane dwuręcznymi) oraz na broń drzewcową (halabardy). Niezależnie od konkurencji, walka jest na punkty z podziałem na rundy o określonej długości. Upraszczając, wygrywa ten zawodnik, który w czasie całego pojedynku zada więcej ciosów, uderzając bezpośrednio w ciało (dokładniej w zbroję) przeciwnika.

Zupełnie inne zasady są w walkach grupowych. Mamy tu konkurencje: 5 vs 5, 10 vs 10 i 16 vs 16. Oznacza to, że na pole walki wchodzi 5, 10 lub 16 zawodników z każdej drużyny. Tu nikt nie liczy trafień, ani nie ma stopera mierzącego czas trwania rundy. Walka trwa, dopóki jedna z drużyn nie powali na ziemię wszystkich zawodników drużyny przeciwnej. Wachlarz ciosów i technik stosowanych w walkach grupowych jest bardziej szeroki od tych z pojedynków. Oprócz ciosów bronią, dozwolone są kopnięcia, rzuty zapaśnicze, wbieganie w przeciwnika, atakowanie tarczą itd., oczywiście wszystko w ramach regulaminów walk. Broń używana przez rycerzy w tych walkach też jest cięższa i bardzo zróżnicowana: można podziwiać topory, buzdygany, tasaki i ciężką broń dwuręczną, której używano na polu bitew sześć wieków temu.

Większości osób może wydawać się, że taka walka to szaleństwo, ryzykowna zabawa która często kończy się poważnymi kontuzjami, a na pewno jest tylko dla wielkich i silnych mężczyzn. Nic bardziej mylnego. Sportowe Walki Rycerskie uprawiają także kobiety, które mają osobne zawody 1 vs 1 (3 konkurencje, dokładnie na takich samych zasadach jak mężczyźni), oraz walki grupowe, jednak tylko w konwencji małych drużyn 3 vs 3. Walczących pań jest oczywiście dużo mniej niż mężczyzn, ale już na tyle dużo w skali świata, że federacja rycerska IMCF zdecydowała przeprowadzać podczas Mistrzostw także te cztery konkurencje dla kobiet.

Federacja IMCF (International Medieval Combat Federation)

Zawodnicy uprawiający Sportowe Walki Rycerskie na całym świecie, zrzeszeni są w krajowych organizacjach (np. Polskie Stowarzyszenie Walk Rycerskich), które czuwają nad rozwojem tej dyscypliny sportu, organizują krajowe ligi i pojedyncze turnieje, pomagają merytorycznie ośrodkom treningowym i opiekują się kadrami narodowymi, reprezentującymi dane państwo na międzynarodowych turniejach. Wszystkie te krajowe organizacje tworzą razem International Medieval Combat Federation, która zajmuje się wyznaczaniem kierunków rozwoju sportu, regulaminami walk, promocją na poziomie międzynarodowym, a przede wszystkim – organizacją raz do roku Mistrzostw Świata, które mają na celu wyłonić najlepszych rycerzy we wszystkich turniejowych konkurencjach.

W roku ubiegłym IMCF zorganizowała swoje Mistrzostwa w Hiszpanii, na zamku Castillo de Belmonte, w centralnej części kraju. W zawodach wystawiło swoje reprezentacje 18 krajów, m.in. Polska, Francja, Włochy, Dania, Niemcy, nie zabrakło także rycerzy z innych kontynentów, np. z Nowej Zelandii, USA czy Japonii. Polska zajęła na tej imprezie drugie miejsce w klasyfikacji generalnej (za USA), z dorobkiem dwóch złotych, czterech srebrnych i jednego brązowego medalu.

Mistrzostwa były wielkim wydarzeniem na skalę regionu i całego kraju. Turniej odwiedziło 26 000 widzów, relacjonowała go na żywo jedna z hiszpańskich telewizji, a dzięki obecności agencji Reuters, materiały z Mistrzostw ICMF ukazywały się w dziennikach i mediach na całym świecie.

Bilety na Mistrzostwa można nabyć on-line. Wszelkie informacje o planie imprezy, cenach biletów, organizatorach i partnerach, a także inne ciekawostki znajdziecie państwo na tej stronie internetowej.

Czytaj także:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz