Muzeum Toruńskiego Piernika zostanie otwarte w czerwcu


W trakcie czerwcowego Święta Miasta w Toruniu przy ul. Strumykowej, w XIX-wiecznej kamienicy zostanie otwarte Muzuem Toruńskiego Piernika. Na gości czekać będzie nowoczesna wystawa i warsztaty piernikarskie.

Ekspozycja wystawy zajmie trzy kondygnacje budynku. Na parterze znajdą się sale wystawowe i warsztatowe, w których odbywać się będzie wypiek dekoracyjnych pierników ozdobnych z oryginalnego ciasta. Na drugim piętrze mieścić się będzie część administracyjna, magazyny muzealne  i sala wystaw czasowych, a na samej górze budynku znajdzie się taras z widokiem na fabryczny komin. Turyści będą mogli na miejscu kupić pierniki i związane z nimi pamiątki.

Na potrzeby muzeum została zaadaptowana kamienica, w której 250 lat temu powstała manufaktura pierników rodziny Weese. W kolejnych zakład został przeszktałcony w nowoczesną fabrykę, która jako pierwsza w Toruniu produkowała pierniki maszynowo. W okresie PRL firma została upaństwowiona i zamieniona w Fabrykę Cukierniczą Kopernik, która miała wyłączność na produkcję toruńskich pierników. Po 1989 r. w Toruniu pojawili się inni producenci pierników.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł prawie 4,8 mln zł. Inwestycję wsparła unijna dotacja - 2,7 mln zł, miasto dało 2 mln zł, a pozostałę kwotę dołożyła Fabryka Cukiernicza „Kopernik” S.A.

Zdjęcia:

Muzuem Toruńskiego Piernika

Muzuem Toruńskiego Piernika 4

Muzuem Toruńskiego Piernika 3

Muzuem Toruńskiego Piernika 2

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz