Muzeum Iosifa Brodskiego


8 kwietnia br. roku otwarto pierwsze muzeum poświęcone poecie Iosifowi Brodskiemu. Znajduje się ono we wsi Norinskaja (obwód archangielski), do której został zesłany przez władze ZSRR.

Iosif Brodski, Anefo , Croes, R.C. - [1] Dutch National Archives, The Hague, Fotocollectie Algemeen Nederlands Persbureau (ANEFO), 1945-1989 Bestanddeelnummer 934-3497

Iosif Brodski, Anefo , Croes, R.C. - [1] Dutch National Archives, The Hague, Fotocollectie Algemeen Nederlands Persbureau (ANEFO), 1945-1989 Bestanddeelnummer 934-3497

Iosif Brodski żył w latach 1940 - 1996. Był poetą oraz eseistą. Debiutował w 1965 roku utworem „Wiersze i poematy„. W 1964 został zesłany do wsi Norinskaja (obwód archangielski) za pasożytnictwo (w radzieckim prawodawstwie było to uchylanie się od pracy). Za ten sam czyn wydalono go ze Związku Radzieckiego w 1972 roku. W 1987 roku otrzymał literacką Nagrodę Nobla za „uniwersalne wartości całokształtu twórczości literackiej, odznaczające się jasnością myśli i poetycką siłą”. Zmarł w Nowym Jorku, a pochowany jest w Wenecji (było to jego ukochane miasto, poświęcił mu esej „Znak wodny”).

Muzeum znajduje się w domu, w którym mieszkał artysta podczas zesłania. Był on zaniedbany, więc na jego remont wydano 4, 5 miliona rubli. Ową sumę przekazali przedsiębiorcy z obwodu archangielskiego i Moskwy.

Na inauguracji działalności Muzeum Iosifa Brodskiego obecni byli przyjaciele poety, lokalna społeczność oraz Igor Orłow (gubernator obwodu archangielskiego).

Źródło: Muzej Brodskovo otkryvaetsya v derevne Norinskoj, gde poet zhyl v ssylke

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz