„Niepoprawny politycznie przewodnik po islamie i krucjatach” - R. Spencer - recenzja


4 kwietnia 2015 r. w Kenii do kampusu uniwersytetu w Garissie wtargnęli uzbrojeni i zamaskowani napastnicy. Podzieli studentów według kryteriów wyznawanej religii. Zgromadzonym w jednym miejscu chrześcijanom nakazano wypowiedzieć islamskie wyznanie wiary. Kiedy ci odmówili, zaczęła się masakra. Islamscy terroryści rozstrzelali 148 bezbronnych chrześcijańskich studentów. Może w tym momencie wypada zastanowić się czy islam to religia pokoju, czy raczej wojny i śmierci?

przewodnik_po_islamieMoże w odpowiedzi na tak postawione pytanie pomoże nam wydany w 2014 r. przez Frondę Niepoprawny politycznie przewodnik po islamie i krucjatach Roberta Spencera. Autor recenzowanej książki jest znawcą spraw bliskowschodnich i islamu, dyrektorem Jihad Watch, programu popularyzującego wiedzę na temat islamskich grup terrorystycznych. Jest również wiceprzewodniczącym organizacji Amerykan Freedom Defense Initiative. Do tej pory opublikował trzynaście książek i kilkaset artykułów prasowych o dżihadzie i muzułmańskich terrorystach. Współpracuje z amerykańskimi siłami zbrojnymi oraz służbami specjalnymi.

Autor w sposób bardzo przekonujący, a jednocześnie silnie poparty merytorycznie, udowadnia, że islam od lat dąży do unicestwienia i podporządkowania sobie innych ludów i innych religii. Że już przed chrześcijańskimi krucjatami islam prowadził wojny ofensywne, zdobywając miasta i zawłaszczając olbrzymie terytoria: Egipt, Armenię, Bliski Wschód, część Europy (Bizancjum, Hiszpania, Cypr, Kreta, Rodos i Sycylia), ze wschodu docierając aż do Indii. Zasada tej wiary jest taka, że niewiernym można darować życie jedynie w wypadku przyjęcia przez nich religii Allaha i Mahometa, ewentualnie przez płacenie specjalnego podatku ustanowionego dla innowierców. W innych wypadkach z niewiernymi należy prowadzić dżihad, czyli świętą wojnę, aż do ostatecznego zwycięstwa. Dla dobra tej religii można kłamać, kraść i zabijać. A jeśli nawet któryś z wojowników zginie w imię Allaha, po śmierci czeka go nieogarnięty wyobraźnią raj z winem i dziewicami, we wspaniałym ogrodzie.

Autor po kolei rozprawia się z narosłymi przez lata mitami na temat islamu. W kolejnych rozdziałach udowadnia, że Mahomet był prorokiem wojny, że islam to religia wojny i nietolerancji, a Koran to księga również wojny. Pamiętajmy, że Mahomet był wojownikiem chodzącym z mieczem przy pasie, dowodził armią i zlecał potajemne zabójstwa. Nie był jak Jezus Chrystus, bezbronnym nauczycielem miłosierdzia.

Robert Spencer głosi, że kobieta w świecie islamu jest tylko podmiotem. Głos kobiety równa się połowie głosu mężczyzny, a zgwałcona kobieta musi znaleźć co najmniej czterech świadków (mężczyzn), aby udowodnić swoją niewinność. Nie bez przyczyny 75 % kobiet przebywających w więzieniach w Pakistanie to ofiary gwałtów, którym nie udało się znaleźć wspomnianych czterech świadków napaści…

W pierwszej części autor opowiada swoje zapatrywanie na islam i robi to w sposób nadzwyczaj wiarygodny, poparty wieloma cytatami z Koranu oraz wypowiedziami znanych osób na temat tej religii. W drugiej części, nie mniej ciekawej, R. Spencer rozprawia się z chrześcijańskimi krucjatami i mitami na ich temat. Natomiast w trzeciej odsłonie książki zatytułowanej po prostu Współczesny Dżihad, omawia dzisiejszą wojnę, ataki terrorystyczne i możliwości obrony przed islamizacją i dżihadem.

Książkę R. Spencera czyta się bardzo dobrze. Choć porusza sprawy poważne, niekiedy wręcz tragiczne, można spokojnie zabrać się do lektury w każdym miejscu i o każdej porze. Na pewno nie zanudzimy się przy niej w dalekiej podróży i podczas deszczowego popołudnia. Wartki język autora, mnogość i wielorakość cytatów, znakomicie ubarwia przekaz. Nie mam uwag do pracy redakcji, a klejone wydanie w miękkiej oprawie uważam za atrakcyjne i solidne.

W książce brakowało mi tylko ilustracji i zdjęć, które mogłyby jeszcze bardziej ożywić opisywany problem.

Ja ze swej strony szczerze polecam książkę Roberta Spencera. W dobie dzisiejszej Europy pełnej nieogarniętej tolerancji i wielokulturowości, książka R. Spencera otwiera oczy czytelników na wiele spraw. Podobno jedna czwarta ludności szwedzkiego miasta Malmö to Muzułmanie. A kto kilka lat temu przez kolejne czerwone noce palił tysiące aut na ulicach Paryża? Kto stoi za większością zamachów terrorystycznych? Kto w biały dzień w Londynie poderżnął gardło brytyjskiemu żołnierzowi i wznosił okrzyki: Allah akbar (Allah jest wielki)? Mnożą się barbarzyńskie ataki islamu na chrześcijan, a w jednym z podrozdziałów książki autor pyta retorycznie: „Nadchodzi koniec cywilizacji Zachodu?”. Może jeszcze nie koniec, ale należy być gotowym do obrony przed napastnikami, ponieważ Koran głosi:

„Kiedy więc spotkacie tych, którzy nie wierzą, to uderzcie ich mieczem po szyi; a kiedy ich całkiem rozbijecie, to mocno zaciśnijcie na nich pęta.” (Koran 47:4)1

Plus minus:

Plusy:

+ temat książki

+ inne niepoprawne spojrzenie na islam

+ przytaczanie cytatów z Koranu

+ zestawienie kontrastowe wypowiedzi Mahometa i Jezusa

+ dobry styl autora

+ ładne wydanie

Minusy:

- brak ilustracji i zdjęć

                      

Tytuł: Niepoprawny politycznie przewodnik po islamie i krucjatach

Autor: Robert Spencer

Wydawca: Fronda

Rok wydania: 2014

ISBN: 978-83-64095-44-3

Strony: 330

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Cena: 32 zł (z okładki)

Ocena recenzenta: 7,5/10

  1. R. Spencer Niepoprawny politycznie przewodnik…, Warszawa 2014, s.129. []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz