Hiszpania oficjalnie ogłasza Generała Franco dyktatorem


Dyrektor hiszpańskiej Królewskiej Akademii Historii, Carmen Iglesias, chce zmienić tekst biografii Generała Franco, który przez prawie cztery dekady rządził krajem jako dyktator.

Franco w 1969 roku, domena publiczna

Franco w 1969 roku, domena publiczna

Kontrowersje dotyczą istniejącego wpisu o hiszpańskim przywódcy wojskowy w słowniku biograficznym, który opisuje reżim Franco jako „autorytarny, ale nie totalitarny”.

Podczas konferencji w Madrycie Carmen Iglesias powiedziała, że publikacja z 2011 roku zostanie skorygowana w celu odzwierciedlenia dyktatury człowieka, który rządził Hiszpania żelazną ręką od końca wojny domowej w tym kraju w 1939 roku, aż do swojej śmierci w 1975 roku.

Cztery lata temu, w tym, co było postrzegane jako przeprosiny dla reżimu Franco, okazało się, że jego pozycja w słowniku finansowanego z budżetu publicznego (koszty wyniosły około 6,4 mln €) opisała go jako człowieka, który „zasłynął zimnej odwagi i który pokazał się w polu”. Ostro represyjny charakter jego 36 lat rządów został pominięty. Historykiem odpowiedzialnym za wpis o Franco był Luis Suarez, znawca historii średniowiecznej, który przez wiele lat był jedyną osobą mającą dostęp do archiwum rodzinnego dyktatora.

Paul Preston, profesor historii na londyńskim Uniwersytecie Ekonomicznym oraz biograf Generała Franco, pochwalił decyzję Pani Dyrektor Iglesias i stwierdził, że poprawki tekstu, który określił jako „śmiechu warty” są zdecydowanie mile widziane.

Prof. Preston dodał, że oprócz pozycji w słowniku na temat Franco, wielu zwolenników dyktatora wojskowego, którzy dopuścili się zbrodni i okrucieństwa zostało opisanych jako odważnych i oddanych służbie żołnierzy.

Rzecznik Królewskiej Akademii Historii oznajmił, że konieczny jest szczegółowy przegląd i atualizacja słownika, jako część procesu digitalizacji, ale to wciąż nie zdecydował jeszcze, kto będzie odpowiedzialny za zmiany wpisu na temat Generała Franco.

Źródło: General Franco to be officially defined by Spain as a dictator

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz