Władysław Jan Grabski i Saga o jarlu Broniszu


Nakładem wydawnictwa Replika ukazał się drugi tom Sagi o jarlu Broniszu. Autorem całej trylogii, uznawanej powszechnie za jedną z najlepszych polskich powieści historycznych, jest Władysław Jan Grabski, syn Władysława Grabskiego, ministra i premiera RP.

Władysław Jan Grabski (1901 - 1970) zadebiutował w 1923 roku tomikiem poetyckim Rosja. Obrazy i myśli wierszem, powstałym pod wpływem przeżyć w czasie rewolucji bolszewickiej. Był zamiłowanym bibliofilem, a także zapalonym fotografem (m. in. cykl portretów Witkacego). W roku 1947 otrzymał nagrodę czytelników miesięcznika „Odra”, a w 1949 roku nagrodę literacką Episkopatu Polskiego. Został też uhonorowany literacką nagrodą im. Pietrzaka (1956 i 1963) oraz Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki II stopnia (1965) i odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1969).

Dorobek Grabskiego obejmuje zarówno powieści historyczne związane z historią Polski jak też powieści o tematyce współczesnej.

 

Z przedmowy:

„Tytuł „Sagi„ ukształtował się w takich okolicznościach: W 1942 roku, podczas okupacji niemieckiej, zwróciłem się do zarekwirowanej przez hitlerowców w Warszawie Księgarni „Gebethner i Wolff„ z prośbą o sprowadzenie dla mnie z Jeny wydawnictwa Thule: ”Altnordische Dichtung und Prosa”.
Księgarz, starszy, o inteligentnej twarzy Niemiec, chętnie podjął się tego, chwaląc znane mu wydawnictwa. Zapisał sobie, co trzeba i na ostatek spytał o mój dokładny adres i nazwisko. Usłyszawszy je zagadnął z pewnym zażenowaniem:
— Nie jest pan chyba Polakiem, doktorze?…
— Owszem, jestem Polakiem.
Księgarz na to skrzywił się i cofnął:
— Leider, nie będę mógł załatwić tego zamówienia.
— Czemu? — Zaniepokoiłem się. — Mogę zapłacić całą należność z góry…
Niemiec zesztywniał i wyrecytował apodyktycznym to-nem!
— Polacy nie potrzebują studiować! Wystarczy, jeżeli uczeni niemieccy zechcą zajmować się waszymi dziejami!”

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Replika z Poznania www.replika.eu

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz