Amerykańscy hitlerowcy


W Stanach Zjednoczonych od 1936 r. działała hitlerowska organizacja „The German American Bund”. Tworzyli ją obywatele USA o niemieckich korzeniach i emisariusze nazizmu przybyli z Europy. Swastyka w Ameryce też miała swój epizod.

Flaga „The German American Bund”

Właściwie „The German American Bund” powstał z połączenia dwóch organizacji Niemców amerykańskich: „Free Society of Teutonia” (1924) i „Friends of New Germany” (1933). Obie instytucje od początku nastawione były na promocję kultury niemieckiej w Stanach Zjednoczonych. W ich łonie działało również lobby gospodarcze, wspierające współpracę kapitału amerykańsko - niemieckiego. Bardzo szybko kierownictwo tych grup dostało się pod wpływy nowego wodza Niemiec - Adolfa Hitlera. Szeregowi działacze wzorowali się na nazistowskim ruchu, przybierając ich barwy, zwyczaje, obrzędowość polityczną etc.

W 1934 roku władze USA zaczęły spoglądać na organizację „Friends of New Germany” jak na piątą kolumnę nacjonalistów niemieckich. Adolf Hitler dbając o dobre stosunki między Berlinem i Waszyngtonem, nakazał „prawdziwym” nacjonalistom opuszczenie organizacji „Friends...”. Nowa polityka zakładała położenie większego nacisku na przyjaźń USA - Niemcy. Wszyscy działacze połączyć się mieli w organizacji „The German American Bund”, przewodniczącym zaś został Fritz Kuhn (1896 - 1951). W walkach frakcyjnych jego głównym przeciwnikiem był Fritz Gissibl.

Pierwszym ośrodkiem skupiającym ruch niemieckich imigrantów w USA stało się Detroit. Rezerwuar kandydatów był szeroki i dość świeży, do Stanów Zjednoczonych między 1919, a 1933 rokiem wyjechało ok. 430 tys. Niemców. Wielu z nich opuszczało ojczyznę z powodu złych warunków bytowych i postępującej biedy po 1918 roku. Nacjonalistyczne hasła Hitlera dawały im nową nadzieję na odrodzenie ukochanego kraju. Możliwość narodowo - ideowej aktywizacji dawał „The German American Bund”. Myśli nazistów szybko opanowały sympatyków tej formacji. Za ekonomiczne kryzysy obwiniano Żydów („Żyd” był odpowiedzialny za wszystkie nieszczęścia Niemców). Wielkim zainteresowaniem czytelników cieszyły się „Protokoły mędrców Syjonu”.

Naziści w USA organizowali liczne zebrania, wiece, imprezy kulturalne, kreowano również życie młodzieży. Wszystkie te formy działalności przenikał „duch” Hitlera i NSDAP. Zjazdy „The German American Bund” przypominały „dni partii” z Norymbergi (oczywiście w mniejszej skali). W pełni naśladowano nazistów z ojczyzny - ich styl i retorykę.

Po rozpoczęciu wojny USA z III Rzeszą (11 grudnia 1941 r. Hitler wypowiedział wojnę Amerykanom), wszystkie organizacje pro nazistowskie zostały uznane za wrogie i nielegalne. Szef „The German American Bund”, Fritz Kuhn został wkrótce aresztowany. Po wojnie w 1945 r. odebrano mu amerykańskie obywatelstwo i deportowano do Niemiec.

Film o „The German American Bund”:

 

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz