„Krew i piękno ” - S. Dunant - recenzja


Fascynująca i niezwykle wciągająca czytelnika historia jednej z najbardziej kontrowersyjnych rodzin w historii świata. Okrutni, podli, bezwstydni – czy właśnie tacy byli Borgiowie?

Krew-i-piekno_Sarah-Dunant,images_big,31,978-83-7536-874-1Sarah Dunant jest jedną z pisarek, które na warsztat wzięły słynną rodzinę Borgiów – rodzinę, wobec której historycy nie potrafią przejść obojętnie. Przez wieki narosło na ich temat wiele historii: niektóre z nich mogą przyjąć miano legend, inne są przerażająco prawdziwe, co sprawia, że temat ten jest wyjątkowo wdzięczny. Połączenie historii ze sprawnie napisaną powieścią robi więc ogromne wrażenie.

Bohaterów poznajemy podczas konklawe, na którym Rodrigo Borgia zostaje wybrany na papieża. Od początku widzimy jakim sprawnym i ambitnym politykiem jest nowy Ojciec Święty. Z dokładnością dobiera swoich sojuszników i skutecznie rozprawiając się z tymi, którzy są mu przeciwni. Jest też człowiekiem pełnym pasji i namiętności – daleki mu celibat, jak z resztą większości współczesnych mu księży. Jest jednak człowiekiem wiernym i nie zakochuje się często. Kiedy zostaje papieżem przy jego boku trwa młodziutka Gulia Farnese zwana La Bellą, która również zdaje się darzyć go uczuciem i oddaniem. Aleksander VI wielką atencją darzy również swoje ukochane dzieci, które od razu planuje wciągnąć w swoją rozgrywkę.

Piękna Lukrezia, która do historii przeszła jako wyjątkowo rozwiązła kobieta, jest jeszcze młodziutką dziewczyną, kiedy ojciec decyduje się wydać ją za mąż za Giovanniego Sforzę. Niestety, małżeństwo nie jest szczęśliwe, a dziewczyna musi nauczyć się bardzo wiele, aby zrozumieć, jak przetrwać wśród wielu plotek i pomówień oraz kolejnych związków z mężczyznami, których w danym momencie papież uzna za odpowiednią dla niej partię. Jej brat Cesare nie jest naiwny jak jego siostra – choć jest młodym mężczyzną pchniętym przez swego ojca drogą ku Tronowi Piotrowemu, nie marzy mu się bycie kardynałem, lecz wojownikiem i zdobywcą. Na kartach historii zapisze się on jako okrutny i bezwzględny człowiek, którego nazwisko wywoływać będzie ciarki na plecach jego przeciwników, a jego rzekomy związek z własną siostrą przez wieki będzie przedstawiany jako wyjątkowo bezwstydny i kazirodczy. Wśród rodzeństwa Borgiów są również żądny władzy Juan oraz nieco mniej rozgarnięty Jofre, którzy ponad bycie odpowiedzialnymi wybierają hulanki i swawole.

Autorka z dokładnością przeprawia nas przez wszystkie słynne historie związane z rodziną Borgiów, przedstawiając je w sposób niezwykle porywający. Przedstawia sylwetki kardynałów i wojowników, ludzi związanych z Borgiami mariażami i konfliktami. Z umiejętnością wykorzystuje to, co – jak sama pisze w epilogu historycznym – jest jedną z cech historii, czyli „że czasami po prostu nie wiemy”.  Daje to pisarce pole do swobodnej, psychologicznej interpretacji wydarzeń, które jak możemy się domyślić, pochodzą z dokładnie prowadzonych dzienników Burcharda – nieodstępującego papieża na krok sekretarza, człowieka odpowiedzialnego po prostu za wszystko. Przekazuje on potomnym wszystko to, co usłyszał, zobaczył, co go rozbawiło, urzekło lub najczęściej zbulwersowało.

Sarah Dunant stworzyła powieść, która kradnie serca i od której wprost nie można się oderwać. Po części jest to zasługa postaci, o których ona opowiada – ludzi, którzy żyli naprawdę i zasłynęli prawdziwymi działaniami. Po części jednak jest to zasługa samej autorki, która uwodzi swojego czytelnika słowami oraz powalającymi z nóg opisami i metaforycznymi porównaniami, które zdają się być pisane z niezwykłą lekkością. Swoich bohaterów przedstawia zarówno pod kątem legendy, jaką się stali, jak i jako zwykłych ludzi, którzy mieli swoje pasje, miłości, przemyślenia oraz słabości. I szczególnie te ostatnie sprawiały, że podejmowali takie, a nie inne życiowe decyzje.

Plusem książki jest również bardzo ładne wydanie, choć okładka wydać się może lekko infantylna, kojarząca się nieco z typowymi romansidłami. W środku twardej oprawy znajdziemy jednak oprócz wspaniałej historii również - co bardzo w książkach lubię - drzewo genealogiczne Borgiów oraz ich powiązania z władcami innych włoskich miast, a także mapę Włoch.

Plus minus
Na plus:
+ lekki język autorki
+ twarda oprawa
+ niezwykle wciągająca
+ umiejętne połączenie prawdy z fikcją literacką
+ drzewo genealogiczne oraz mapa Włoch
Na minus:
- dość wysoka cena

Tytuł: Krew i piękno
Autor: Sarah Dunant
Wydanie: 2014
Wydawca: Black Publishing
ISBN: 9788375368741
Stron: 622
Oprawa: twarda
Cena: 49,99
Ocena recenzenta: 9/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz