Noc Muzeów w Gdyni 2015 [program]


Najważniejsze instytucje kulturalne przygotowały w Gdyni specjalny program na Noc Muzeów 2015. Tutaj znajdziecie listę miejsc i adresów, które umożliwią 16 maja nocne zwiedzanie.

GdyniaNa niektóre wydarzenia wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

MUZEUM EMIGRACJI W GDYNI

www.muzeumemigracji.pl
miejsce | Polska 1
czas | 18.00 - 01.00
WIELKIE OTWARCIE MUZEUM EMIGRACJI W GDYNI - SPOTKAJMY SIĘ NA POLSKIEJ 1

Noc atrakcji podczas inauguracji Muzeum Emigracji w Gdyni! W odrestaurowanym budynku Dworca Morskiego zacumuje na dobre niezwykła WYSTAWA STAŁA poświęcona emigracji z ziem polskich od XIX wieku po czasy współczesne. Z tej okazji Muzeum oraz jego portowa okolica zamienią się w miejsce najróżniejszych aktywności kulturalnych.

O godzinie 18:00 PRZECINAMY WSTĘGĘ! – uroczyste otwarcie drzwi Muzeum.
18:00-22:00 – MUZYKA W PORCIE – nadmorski piknik z Miką Urbaniak oraz Hatti Vatti gościnnie z Misią Furtak.

Od 22:00 – WIDOWISKO OTWARCIA – pokaz audiowizualny 3D na fasadzie Dworca Morskiego (Marcin Bania | Temporary Space Design; Jakub Sarwas | muzyka).

O dobrą zabawę zwiedzających zatroszczą się oficerowie rozrywkowi, proponując udział w grach pokładowych popularnych na polskich transatlantykach. W sali kinowej odbędą się projekcje wprowadzające w klimat rejsów przez ocean. Dzieci zapraszamy na wieczorną opowieść wizualną o zamorskich wyprawach oraz do spędzania czasu w przyjaznej przestrzeni Sali Małego Podróżnika. Atrakcje dla najmłodszych odbędą się także w plenerze, gdzie razem stworzymy „Galę Flagową”.

MUZEUM MIASTA GDYNI

www.muzeumgdynia.pl
miejsce | ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia
czas | 19.00 - 01.00
wstęp | bezpłatny
ZALOGUJ SIĘ W MUZEUM!
Zrób #selfie z Nurkiem, podziel się nim na Facebooku!
Przypomnij sobie klasyczne polskie i czechosłowackie filmy animowane.
Weź udział w turnieju Archimemo, złóż tradycyjny gdyński trolejbus i zbuduj z nami Modelowe Miasto.
Zwiedź nasze aktualne wystawy i dowiedz się, jak wyglądały Narodziny Miasta i przyłącz się do bitwy na dizajn oglądając Wojnę i Pokój!
Złap oddech w specjalnie przygotowanej strefie relaksu.

Muzeum Miasta Gdyni 01.jpg
„Muzeum Miasta Gdyni 01” autorstwa Leinad - Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons.

STATEK „DAR POMORZA”

oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
www.nmm.pl/dar-pomorza

miejsce | al. Jana Pawła II, Gdynia

Opis programu:
Górny pokład
Inscenizacja pt. „Polacy na morzach i oceanach„ w wykonaniu Stowarzyszenia Kompania Kaperska. W czasie pokazów na ”Darze Pomorza” grupa marynarzy przedstawi sceny z obozowiska osadniczego z XVII wieku oraz inscenizacje z życia załóg floty oliwskiej z 1627 roku. Zwiedzający będą mieli okazję posłuchać opowieści o dawnej żegludze i polskich wyprawach osadniczych (m.in. do Jamestown w 1608 roku). Widzowie poznają zasady musztry pokładowej, a także działanie broni czarnoprochowej. Dla najmłodszych przewidziane są gry i zabawy z XVII-XVIII wieku (kości, szachy, przeciąganie liny).
W namiocie osadniczym dzieci będą mogły spróbować sił w pisaniu gęsim piórem i rysowaniu map.

Pomieszczenie II wachty.
„Marynarskie sprawności„. Zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Dzieci będą mogły sprawdzić się w takich zadaniach, jak: slalom stewarda, rzucanie rzutką do koła ratunkowego, cegiełkowanie pokładu, ewakuacja w formie biegu przez przeszkody, zabawa ”lewa burta, prawa burta, pokład”.

Dar Pomorza nocąBy Żeglarz (Own work) [CC-BY-2.5-pl], via Wikimedia Commons

AKADEMIA MORSKA W GDYNI

Wydział Nawigacyjny - Planetarium im. Antoniego Ledóchowskiego
www.am.gdynia.pl
miejsce | Al. Jana Pawła II 3
czas | 20.00 - 24.00
wstęp | bezpłatny

„GWIAZDOZBIORY NASZEGO NIEBA” - fascynujące spotkania z astronomią i astronawigacją, w ok. półgodzinnych prezentacjach (dla grup 30-osobowych), pod kopułą najnowocześniejszego w Trójmieście Planetarium im. Antoniego Ledóchowskiego. Pokazy prowadzą wykładowcy oraz studenci Akademii Morskiej.
W budynku Planetarium także specjalnie przygotowane ekspozycje dawnych przyrządów i pomocy nawigacyjnych oraz wystawa „Skarby DARU MŁODZIEŻY”, prezentująca wybór trofeów, zdobytych przez fregatę w regatach i zlotach wielkich żaglowców.

Szczegółowy program dostępny tutaj.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz