Premier Turcji oskarża Parlament Europejski o rasizm


Premier Turcji, Ahmet Davutoglu, wysunął oskarżenie po podjęciu przez Parlament Europejski uchwały, w której ten wzywa do uznania Rzezi Ormian przez rząd Turcji za ludobójstwo. Mimo że Turecki premier nawoływał do zignorowania uchwały, to przedstawiciele rządu tureckiego i tak ostro zaatakowali Parlament Europejski.

Premier Turcji, Ahmet Davutoglu, Estonian Foreign Ministry - Flickr Uploaded by russavia CC BY-SA 2.0

Premier Turcji, Ahmet Davutoglu, Estonian Foreign Ministry - Flickr Uploaded by russavia CC BY-SA 2.0

Premier stwierdził również, że Parlament Europejski nie powinien podejmować decyzji, które mogłyby spowodować nienawiść wobec pewnej grupy religijnej czy etnicznej. Dodał, że problem ten nie dotyczy już teraz wyłącznie stosunków turecko-ormiańskich, ale stał się problemem międzynarodowym.
Napięcie powstało na tydzień przed planowanymi przez Ormian obchodami setnej rocznicy rzezi. Według historyków to wydarzenie jest pierwszym przypadkiem ludobójstwa w XX wieku. Zdaniem Ormian, nawet 1,5 miliona ich rodaków zginęło w wyniku masowych rzezi, głodu lub deportacji na Pustyni Syryjskiej. Mimo że Turcja uznaje fakt rzezi, odmawia przyjęcia odpowiedzialności za mord i określenia tego zdarzenia mianem ludobójstwa. Każdy rząd turecki twierdzi, że Turcy również ginęli z powodu głodu i wojny domowej.

Oliwy do ognia dolał papież Franciszek, który podczas niedzielnej mszy poświęconej wspomnieniu mordu określił to wydarzenie mianem ludobójstwa. To stwierdzenie spowodowało gniew tureckiego rządu i wycofanie ambasadora z Watykanu.

Co więcej, premier Turcji zasugerował, żeby narody Europy zwróciły uwagę na swoją historię. Nawiązał w ten sposób do kolonizacji obu Ameryk, Afryki oraz Australii i przykładów ludobójstwa na tych kontynentach.

Jednakże w samym rządzie tureckim doszło do rozłamu. Główny doradca premiera, Etyen Mahcupyan, który z pochodzenia jest Ormianinem, nie zgadza się z linią rządu i nazywa Rzeź Ormian ludobójstwem. Do poparcia swojej decyzji użył przykładów z Afryki oraz Bośni.

Źródło: Turkish Premier Says European Stance on Armenian Genocide Reflects Racism

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz