Wystawa: „’45. Koniec wojny w 45 eksponatach”


Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku organizuje na wystawę czasową ’45. Koniec wojny w 45 eksponatach, która zostanie otwarta 6 maja 2015 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

wystawaWystawa będzie pokazywała wydarzenia roku 1945 poprzez 45 specjalnie dobranych eksponatów, pochodzących w większości ze zbiorów Muzeum II Wojny Światowej. Jej celem jest przedstawienie polskiego doświadczenia końca wojny. Ma ukazywać różne aspekty ówczesnej rzeczywistości, w tym przede wszystkim niejednoznaczność wyzwolenia: koniec niemieckiej okupacji przy jednoczesnym ustanowieniu dominacji radzieckiej. Zostanie również szeroko uwzględniona perspektywa społeczna: migracje ludności, codzienność, pauperyzacja, odradzanie się życia.

–Na wystawie znajdzie się 45 przedmiotów lub zestawów przedmiotów związanych z końcem II wojny światowej. Pochodzą one z ziem polskich albo dotyczą losów Polaków – mówi prof. Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej – Niekiedy opowiadają historie konkretnych osób i miejsc, niekiedy są po prostu charakterystyczne dla swoich czasów. Mamy nadzieję, że wystawa stanie się inspirującym bodźcem do refleksji nad złożonością wydarzeń i zjawisk historycznych towarzyszących końcowi wojny w tej części Europy.

Eksponaty zostały podzielone na grupy tematyczne, z którymi zwiedzający mogą zapoznawać się w dowolnej kolejności. Będą to m. in: przedmioty z obozów koncentracyjnych, dzwon ze statku „Wilhelm Gustloff„, zatopionego w styczniu 1945 r., radziecki samochód terenowy GAZ 67, zniszczone niemieckie szyldy uliczne z Gdańska, mundury żołnierzy niemieckich, radzieckich, polskich, pamiątki po jednym z przywódców Polskiego Państwa Podziemnego – Antonim Pajdaku – porwanym przez Sowietów i skazanym w Moskwie w sfingowanym procesie oraz po żołnierzach Armii Krajowej represjonowanych przez władze komunistyczne – gen. Aleksandrze Krzyżanowskim „Wilku„ i Jachnie Wasiłojć-Smoleńskiej ”Jachnie”. Oprócz artefaktów na wystawie będą wykorzystane archiwalne fotografie dokumentujące wydarzenia związane z zakończeniem II wojny światowej.

wizualizacja_wystawy_1Układ przestrzenny wystawy został dostosowany do sali wystaw czasowych Europejskiego Centrum Solidarności o powierzchni ponad 450 m², a plastyczna aranżacja łączy ze sobą nowoczesne formy wizualne z tradycyjną ekspozycją.

Otwarcie wystawy zainauguruje międzynarodową konferencję historyków pt. „Dziedzictwo II wojny światowej z perspektywy siedemdziesięciu lat” organizowaną przez Muzeum II Wojny Światowej, Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Europejskie Centrum Solidarności. Odbędzie się ona w dniach 6-7 maja w Europejskim Centrum Solidarności. W czasie dwóch dni debat, podzielonych na kilka paneli tematycznych naukowcy odniosą się m. in. do takich kwestii jak: kształtowanie pamięci o II wojnie światowej w muzeach historycznych, II wojna światowa w pamięci społecznej, dziedzictwo konferencji w Jałcie i Poczdamie i powojenny porządek świata z perspektywy siedemdziesięciu lat.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz