Noc Muzeów w Katowicach 2015 [program]


Najważniejsze instytucje kulturalne przygotowały w Katowicach specjalny program na Noc Muzeów 2015. Tutaj znajdziecie listę miejsc i adresów, które umożliwią 16 maja nocne zwiedzanie.

katowiceNa niektóre wydarzenia wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Muzeum Śląskie

al. W. Korfantego 3

wykłady, spotkania (parter)

godz. 18.00–18.30 otwarcie Galerii Fotografii
godz. 18.30–20.00 Zbigniew Podsiadło „Między nocą a dniem. Światło w fotografii” – prelekcja z pokazem multimedialnym
godz. 20.00–21.30 Białe noce – wykład. Prowadzenie Stefan Janta z Planetarium Śląskiego.
godz. 21.30–23.00 Nie tylko mała czarna – prelekcja z pokazem multimedialnym
Porozmawiamy o ubiorze obowiązującym na wycieczce, w salonie, na ulicy, jak i w wnętrzu XIX- i XX-wiecznych kawiarni.
godz. 23.00–24.00 „Gdy rozum śpi… Wszystkie koszmary Goi” – wykład
Francisco José de Goya y Lucientes jest jednym z najbardziej tajemniczych artystów. Jego niepokojąca twórczość niezmiernie fascynuje kolejne pokolenia. Wykład jest prezentacją „koszmarów”, które pojawiają się w jego twórczości malarskiej i graficznej.

gry i warsztaty (II piętro)

godz. 18.30–22.00 gra archeologiczna
Okazja, aby odkryć historię najstarszych skarbów władców Śląska i poznać warsztat archeologa. Słodkie nagrody dla najmłodszych uczestników gry ufundowała Cukiernia Europejska.
godz. 18.30–22.00 „Plamotwory” - zabawa plastyczna, w trakcie której poszukamy form w pozornie nic nieprzedstawiających plamach oraz samodzielnie domalujemy własne elementy.
godz. 18.30–22.00 „Superherosi” – warsztaty tworzenia komiksów dla dzieci
Stworzymy własną opowieść rysunkową, inspirując się komiksem „Janosik” zilustrowanym przez Jerzego Skarżyńskiego.

przez cały wieczór

partner
kiermasz wydawnictw Muzeum Śląskiego. Publikacje do nabycia w promocyjnych cenach!

I piętro
„Sala Dunin Borkowskiego” – unikatowa prezentacja obrazów Alfonsa Dunin Borkowskiego zakupionych dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
zwiedzanie Pracowni Konserwacji Muzeum Śląskiego

wystawy

parter
„Przemysł śląski w produkcji zbrojeniowej XIX i XX wieku”
„Owoce rajskiego drzewa, czyli co widzieli Finowie”
„Plakat z nocą w tle” – prezentacja dzieł autorstwa wybitnych artystów (m.in. Franciszka Starowieyskiego, Waldemara Świerzego, Jana Młodożeńca) z NOCĄ w tytule i przekazie wizualnym
„Igrzysko Boże. Zbigniew Podsiadło. Fotografia”
fotoplastykon „Modnym być, ach, modnym być – ubiór naszych przodków”

I piętro
Malowanie progów w 100. rocznicę urodzin Tadeusza Kantora (rozpoczęcie o godz. 19.30)

ul. T. Dobrowolskiego 1

Noc za dnia, czyli prapremiera
godz. 11.00 „Co po nas zostaje” – debata
W trakcie spotkania porozmawiamy o tym, jak różne media różnie pokazują rzeczywistość oraz jak środki przekazu powstałe współcześnie będą odbierane po latach? Gościem spotkania będzie Lech Majewski – wybitny polski reżyser, Ingmar Villqist – historyk sztuki i reżyser, Stanisław Ruksza -historyki sztuki, dyrektor CSW Kronika w Bytomiu oraz Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko – badacz Śląska, kierownik Działu Etnologii. Powadzenie: Marcin Zasada, redaktor „Dziennika Zachodniego”.

przestrzeń parkowa

godz. 18.00–21.00 Nocne manewry
Prezentacja broni i wyposażenia używanego przez żołnierzy Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, symulacja szkolenia komandosów, pokaz pojazdu Skorpion oraz samochodu Humvee, strzelanie do celu. Prowadzenie: członkowie Stowarzyszenia Żołnierzy Wojsk Specjalnych „GRUPA RAPTOR”
godz. 18.00–23.00 Rzemiosło nocą – kiermasz
Pokaz wytwarzania i zdobienia wyrobów Kazimierza Wawrzyka z Ustronia – jubilera, mistrza filigranu, Czesława Kubika z Czechowic-Dziedzic – rzeźbiarza ludowego, Marii Kubik z Czechowic-Dziedzic – hafciarki, Zofii Pawełek z Żywca – mistrzyni w wytwarzaniu kwiatków z bibuły oraz Mariana Łoboza z Pewli Wielkiej – wykonawcy ludowych zabawek drewnianych.
godz. 23.00 ęGolem-Godulaę – Spektakl w wykonaniu Teatru HoM
Mówiono, że parał się alchemią, że miał konszachty z diabłem, że sam był diabłem. Zapraszamy na spektakl plenerowy w oparciu o mity i legendy związane z Karolem Godulą.

przestrzeń wystaw czasowych CSP
godz. 20.00 „About” – finisaż wystawy
godz. 21.45–22.45 Czytanie Kantorem
Zespół artystów, dziennikarzy i osób publicznych wplątany zostanie w eksperymentalne czytanie tekstu dramatycznego, będącego pretekstem do działań twórczych. Scenografię artystycznego seansu spirytystycznego stworzy na żywo za sprawą medium fotografii Bartłomiej Jan Sowa.

przez cały wieczór w zabytkowych obiektach
oglądanie panoramy z wieży widokowej
pokaz modelu silnika parowego pracującego przy zasilaniu sprężonym powietrzem
przybliżenie zwiedzającym technologii obróbki plastycznej stali na gorąco – walcowania
gawęda o historii kopalni „Katowice„ oraz pokaz filmu prezentującego pracę silnika parowego wyciągu górniczego ”Bartosz”
prezentacja dotycząca śląskich zakładów zbrojeniowych oraz pokaz ukazujący historyczne pejzaże śląskich miast i zakładów przemysłowych

IPN Katowice

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach już po raz siódmy włącza się w ogólnoeuropejski projekt „Noc muzeów”. Zapraszamy 16 maja 2015 r. w godzinach 18.00–23.00 do siedziby IPN przy ul. Józefowskiej 102 w Katowicach.

Tegoroczne hasło: Pasjonaci historii

Goście Nocy Muzeów będą mieli okazję posłuchać m.in. Andrzeja Gowarzewskiego, architekta i dziennikarza, znawcę i historyka piłki nożnej, autora i współautora 90 książek o tematyce sportowej, twórcę, autora i edytora idei encyklopedii piłkarskiej Fuji. Bartosz Kwiatkowski z Polskiego Stowarzyszenia Modelarzy Redukcyjnych opowie o tym, jak tworzy kolekcję modeli samolotów z biało-czerwoną szachownicą. Miłośnicy komputerów również znajdą coś dla siebie w wykładzie na temat komputerów w PRL–u.

Swoje zbiory pokażą członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Powstań Śląskich –„Weteran„. Z kolei Ogólnopolskie Stowarzyszenie ”Rodzina Policyjna 1939 r.” zaprezentuje eksponaty, które na co dzień tworzą Izbę Pamięci w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, poświęconej pomordowanym przez NKWD polskim policjantom.

Dla wszystkich odwiedzających, a zwłaszcza dla najmłodszych, przygotowaliśmy mini grę terenową „Znaj znak”, w której uczestnicy będą mieli za zadanie rozpoznać symbole, znaki, postaci lub daty związane z najnowszą historią Polski.

Jak co roku zwiedzający siedzibę IPN-u będą mieli możliwość zajrzenia do magazynów Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN w Katowicach, w których przechowywane są akta archiwalne.

Dla naszych gości zorganizujemy ponadto bezpłatny transport do siedziby IPN w Katowicach przy ul. Józefowskiej 102, a także do Muzeum Izby Pamięci Kopalni Wujek oraz Muzeum Historii Katowic.

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Katowicach

Zapraszamy 16 maja 2015 r. w godzinach 18.00–00.00 do kościoła Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Warszawskiej 18 w Katowicach. Rozpoczniemy o godz. 18.00 prelekcją: „Najstarszy murowany obiekt sakralny w Mieście Katowice„. O godz. 19.00 zapraszamy na koncert muzyki organowej ”U Zmartwychwstania Pańskiego” w wykonaniu Klaudii Camilli Twardzik. W programie min. utwory J.S.Bacha, Arnolda Brunckhorsta V. Lübecka, Johna Campbella Maclaga, C. Francka i innych kompozytorów. Słowo o muzyce wygłosi Małgorzata Sznicer. O godz. 20.00 będzie można zapoznać się z budową organów. Klaudia Camilla Twardzik i Jerzy Siechowski pokażą z czego zbudowane są organy i jak wydobywają się z nich dźwięki.

Przez cały czas będzie można obejrzeć najstarsza Biblię, tzw. Biblię Radziwiłowską z 1563 roku. Dla najmłodszych gości przygotowaliśmy warsztaty z kaligrafii od godz. 18.00 do 22.00.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz