Noc Muzeów w Bydgoszczy 2015 [program]


Najważniejsze instytucje kulturalne przygotowały w Bydgoszczy specjalny program na Noc Muzeów 2015. Tutaj znajdziecie listę miejsc i adresów, które umożliwią 16 maja nocne zwiedzanie.

noc-muzeów11Na niektóre wydarzenia wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Spichrze na Brdą

ul. Grodzka 7-11

17.00 – 20.00 „Odszyfruj Bydgoszcz” – gra turystyczna poświęcona Marianowi Rejewskiemu.

Pobierz formularz gry, który umieszczony zostanie o godzinie 17.00 na ekspozycji „Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy”. Rozwiąż poprawnie zadania, a wypełniony kupon wrzuć do skrzynki umieszczonej w namiocie (amfiteatr) do godziny 20.00. Na 10 osób, które wpiszą poprawne hasło będą czekać upominki. Losowanie odbędzie się o godzinie 20:15 w amfiteatrze Spichrzy nad Brdą.

17.00 – 20.00 „Komiksowa kreska” – zapraszamy na warsztaty komiksu i ilustracji, na których stworzysz własną historię obrazkową.

17.00 – 23.00  „W komiksowym świecie” – zapraszamy przed Spichrze nad Brdą, gdzie będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Tytusem, Romkiem i A’Tomkiem!

17.00 – 1.00  „Bydgoszcz na starej fotografii” – wystawa plenerowa posterowa

18.00 Kulturalnie wieczorową porą
„Stefan Gierowski. Malowanie dziesięciorga przykazań”
Prezentacja prac jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich artystów.

20.00 – 23.00 „W krzywym zwierciadle” – Tylko tej nocy… o Nocy Muzeów Jarosław „Jaro” Wojtasiński z przymrużeniem oka. Zapraszamy do zapoznania się z  reportażem wykonanym z wydarzenia w formie historyjki obrazkowej.

22.00     Kulturalnie wieczorową porą
„Historie obrazkowe. Osiem dekad polskiego komiksu – oprowadzanie po wystawie

23.00  Kulturalnie wieczorową porą
„Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy” – opowieść o historii Bydgoszczy w blasku księżyca.

Zbiory Archeologiczne

ul. Mennica 2

17.00 – 19.00 „Tajniki heraldyki” – zaprojektuj własny herb! Zapraszamy na warsztaty średniowiecznego iluminatorstwa i heraldyki. (plener)

17.00 – 22.00 „Stanowisko kata i tortur średniowiecznych” – czy wiesz jak wyglądało stanowisko pracy kata? Przyjdź i sprawdź jakimi narzędziami kaźni i kary posługiwano się przed wiekami. (plener)

18.00     Kulturalnie wieczorową porą
„Od łowcy reniferów do średniowiecznego chłopa. Interaktywna opowieść o ludach zamieszkujących pogranicze wielkopolsko-pomorskie przed wiekami” –  tego wieczoru nikt nie może się nudzić. Zapraszamy całe rodziny do podróży w czasie.

22.00     Kulturalnie wieczorową porą
Czy wiesz po czym chodzisz? – odwiedź naszą wystawę, a dowiesz się jak wyglądała „Bydgoszcz późnośredniowieczna i nowożytna w świetle źródeł archeologicznych”. (Piwnica Białego Spichrza)

Europejskie Centrum Pieniądza

ul. Mennica 4

17.00 – 22.00 „Być jak konserwator”  – jeśli jesteś ciekaw jakie umiejętności plastyczne przydają się w pracy konserwatora odwiedź nas. Sprawdź swoje zdolności i cierpliwość jako kopista. Pokaz prac z prezentacją technik malarskich odbędzie się na ekspozycji Wyspa Młyńska – historia i teraźniejszość w przyziemiu Europejskiego Centrum Pieniądza.

17.00 – 22.00 „Osada średniowieczna” – odtwarzamy dawne warsztaty rzemieślników! Tylko w Noc Muzeów: stanowisko kowalskie, pokazy składania kolczugi, praca na krośnie tkackim oraz wyrób świec. (plener)

17.00 – 22.00 „Obóz rycerstwa średniowiecznego” –  Szlachetny mężu! Tylko tu zgłębisz sztukę władania orężem pod okiem doświadczonego instruktora. (plener)

Zapraszamy do obozu rycerskiego, gdzie o godzinie 18.00 i 20.00 (od strony Międzywodzia) odbędzie się pokaz walk oraz musztry średniowiecznej lekkiej piechoty.

19.00   Wernisaż Dzieje Pieniądza. Średniowiecze.

Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego odkrywania historii. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane funkcje pieniądza w okresie średniowiecza, w kontekście pielgrzymek z krajów europejskich do sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela.

21.00     Kulturalnie wieczorową porą
„Dzieje pieniądza. Średniowiecze” – zapraszamy na pierwsze kuratorskie oprowadzanie po ekspozycji. Musisz tu być!

23.00     Kulturalnie wieczorową porą
„Mennica bydgoska” – czy wiesz, że na Wyspie Młyńskiej na miejscu obecnie istniejącego budynku Europejskiego Centrum Pieniądza znajdowała się Mennica Bydgoska, w której już w latach
1594-1688 bito monety i medale? Dowiedz się więcej przychodząc na muzealne oprowadzanie po wystawie.

Galeria  Sztuki  Nowoczesnej

ul. Mennica 8

17.00 – 20.00 „Sztuka z metra” – zapraszamy dzieci do tworzenia wspólnego kilkumetrowego dzieła. Efekt prac, będzie można podziwiać z Wyspy Młyńskiej tuż po godzinie 20.00 patrząc na klatkę schodową Galerii Sztuki Nowoczesnej.

17.00 – 01.00 „Obecni w kulturze – projekt partycypacyjny” – wyjątkowy pokaz jednego eksponatu. (antresola)

17.00 – 01.00 „Muzeum Utracone” – prezentacja filmu o utraconych dziełach sztuki. Projekt Fundacji Sztuki Ad Artis. (antresola)

20.00 – Kulturalnie wieczorową porą
Zapraszamy na kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Kolekcja polskiego, współczesnego malarstwa i grafiki im. Tadeusza Brzozowskiego Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy”, na którym zaprezentowane zostaną dzieła  wybitnych polskich artystów.

21.00  Kulturalnie wieczorową porą
„Galeria Sztuki Nowoczesnej”  –  jeśli ciekawi cię sztuka polska XX i XXI w., przyjdź do Muzeum!
W programie interaktywne oprowadzanie.

Dom  Leona  Wyczółkowskiego

ul. Mennica 7

17.00 – 17.30     „Sztuka dla malucha” – zapraszamy rodziców z dziećmi na interaktywne oprowadzanie po wystawie. Animowana lalka Pana Wyczółkowskiego oprowadzi dzieci po ekspozycji zapoznając je z instytucją muzeum oraz z prezentowanymi eksponatami.

17.00 – 20.00 „Strefa kreatywna” – zapraszamy dzieci do rozwiązywania plastycznych zagadek związanych z tajemnicami domu pana Wyczółkowskiego.

17.30 – 21.00 „Układanka-zgadywanka” – specjalnie dla najmłodszych milusińskich przygotowaliśmy wielkoformatową układankę. Ułożone poprawnie puzzle ukażą pracę Leona Wyczółkowskiego ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, którą można odnaleźć na ekspozycji.  (plener)

21.00 – 22.00 „Historia jednego obrazu” – poznaj losy odzyskanego obrazu Leona Wyczółkowskiego „W pracowni malarza”, zrabowanego podczas II wojny światowej (wł. Muzeum Narodowe w Warszawie).

22.00     Kulturalnie wieczorową porą
„Twórczość Leona Wyczółkowskiego” – jeśli jeszcze nie miałeś okazji zapoznać się z naszą wystawą,  teraz jest najlepszy moment! Tylko u nas o Wyczółku wieczorową porą.

Exploseum 17.00 - 20.00

17.00   Wernisaż
Książka w obozach polskich jeńców wojennych na terenie III Rzeszy i krajów okupowanych (1939-1945)
Życie sportowe żołnierzy polskich w niewoli niemieckiej w latach 1939-1945
Zapraszamy do sali wystaw czasowych w budynku 1157, gdzie odbędzie się wernisaż dwóch wystaw prezentujących historię: książki w obozach jenieckich Wehrmachtu oraz polskiego sportu
i wychowania fizycznego, w którym uczestniczyli polscy jeńcy wojenni.

17.00 – 20.00  „Odkryj tajemnicę D.A.G. Fabrik Bromberg” –  gra terenowa,  która rozgrywana na terenie Exploseum.

17.00 – 20.00 „Lekcja historii” – zapraszamy do samodzielnego zwiedzania budynków 1153 i 1145, w których obejrzeć można wystawy dotyczące: pracy przymusowej w zakładach III Rzeszy oraz fabryki koncernu DAG.

Wybrane wydawnictwa MOB w promocji – 50%

Tej edycji Europejskiej Nocy Muzeów towarzyszyć będzie krótka ankieta muzealna. Zachęcamy do jej wypełnienia.

NOC KONKURSÓW. Zbieraj pieczątki i wygrywaj nagrody!

Weź udział w KONKURSIE, odwiedź bydgoskie Muzea podczas Europejskiej Nocy Muzeów i zbierz minimum 8 stempli, które otrzymasz w kasach muzealnych. Wypełniony kupon wrzuć do SKRZYNKI w kasie MOB w Europejskim Centrum Pieniądza (ECP) przy ul. Mennica 4. Losowanie nagród odbędzie się 16 maja, o godz. 21.00, 21.30, 22.00, 22.30, 23.00 przed budynkiem ECP. Więcej informacji na stroniewww.muzeum.bydgoszcz.pl.

NAGRODA SPECJALNA

Dla 3 osób, które zbiorą wszystkie pieczątki podczas Europejskiej Nocy Muzeów przygotowaliśmy nagrody specjalne!!!

Uwaga!

Ze względu na duże zainteresowanie zwiedzających ekspozycjami prezentowanymi w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy podczas Europejskiej Nocy Muzeów dla Państwa komfortu w obcowaniu ze sztuką i historią, po raz pierwszy w tym roku organizator wprowadza limitowanie wejść, które umożliwi przebywanie na ekspozycji określonej ilości osób.

Mamy nadzieje, że czas spędzony na oczekiwaniu będzie sprzyjał prowadzeniu rozmów na temat sztuki i kultury oraz przyczyni się do nawiązania nowych znajomości. Życzymy miłego zwiedzania!

Informujemy, iż w związku z obchodami Europejskiej Nocy Muzeów, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zmienia godziny otwarcia:

16 maja (sobota) - 14:00 - 01:00
17 maja (niedziela) - muzeum nieczynne

Muzeum Wodociągów

godz. 16.00 – 01.00

Stara Hala Pomp, ul. Gdańska 242

- warsztaty sztuki Ebru, liczącej kilkaset lat metody tradycyjnego malarstwa na wodzie; przeniesione z wody na papier obrazy uczestnicy będą mogli zabrać ze sobą. Warsztaty odbędą się w godz. 16.00 i  19.00

- „Hamlet” – lalkowy spektakl według tekstu Williama Szekspira, wykorzystujący autorską technikę podwodnych marionet, akwaria i japońską lalkę burnaku. Przedstawienia zaplanowano o godzinach: 18.00, 20.30 i 22.45

- zajęcia dla młodych miłośników koszykówki – nauka techniki, zabawy, konkursy z nagrodami - prowadzone przez zawodowych trenerów w godz. od 16.00 do 21.00

- Zwiedzanie ekspozycji stałej – zabytkowe pompy, hydranty, zdroje, pompy, replika XVI- wiecznego rurmusa i wodno-ściekowego kanału piętrowego z końca XIX wieku

Wieża ciśnień, ul. Filarecka 1

- zwiedzanie ekspozycji stałej wzbogaconej o nowe eksponaty, dziewiętnastowieczną żeliwno- ceramiczna wannę do kąpieli, piec kąpielowy z łazienek w mieszkaniach na starym osiedlu Kapuściska

- wystawa – w Galerii Wieży Ciśnień –  prac plastycznych trzeciej edycji Festiwalu Synteza Sztuk

- Możliwość podziwiania panoramy Bydgoszczy z tarasu widokowego na wysokości 38 metrów

Muzeum Wojsk Lądowych

– bezpłatne zwiedzanie ekspozycji stałej „Wojska Lądowe. Od Cedyni do Karbali”
- czołg T-72 od środka – wyjątkowa okazja zwiedzania wnętrza czołgu
– historyczna broń strzelecka i umundurowania na wyciągnięcie ręki
– możliwość przebrania się w historyczne mundury i sprawdzenia broni z czasów II wojny światowej
– konkursy wiedzy historycznej z atrakcyjnymi nagrodami
– możliwość rozłożenia karabinka AK pod czujnym okiem Jednostki Strzeleckiej 4033 Bydgoszcz

Muzeum Oświaty

- „Dziedzictwo Jana Pawła II„ – wernisaż z udziałem grupy bydgoskiej z Zespołu Szkół Katolickich. Pomnik Jana Pawła II w Bydgoszczy biorącej udział w Światowych Dniach Młodzieży: Sydney i Madryt. Wystawie towarzyszyć będzie prelekcja pana Pawła Konkola pt. ”Rzeczy, których nie wiedzieliśmy o Janie Pawle II” ( początek godz. 17.00)

-  Ponadto będzie istniała możliwość, w ramach „Wirtualnej nocy w muzeach„, obejrzenia prezentacji pt. ”Szlaki papieskie” w Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej (pokój nr 19, I piętro, od godz. 18.00).

Ponadto:
-  „Szkoła naszych dziadków i pradziadków” – zapraszamy rodziców z dziećmi do szkoły z okresu dwudziestolecia międzywojennego.
- „Szkolnictwo w okresie PRL” – wystawa wspomnień dla wszystkich, którzy w tym okresie z tornistrem na plecach wędrowali do szkoły.
- „Drogi zdobywania zawodu nauczyciela” – wystawa przeznaczona w szczególności dla nauczycieli i osób związanych z oświatą.
- „Losy  bydgoskich nauczycieli w latach 1939 – 1945” - w bieżącym roku przypada 70 rocznica zakończenia II wojny światowej, dlatego zachęcamy do zwiedzenia wystawy dotyczącej życia bydgoszczan w tym okresie.
- „Marian Rejewski– genialny bydgoszczanin, matematyk i kryptolog” – każda z odwiedzających osób będzie miała możliwość wykorzystać  w praktyce symulator Enigmy.

Muzeum Fotografii 

19:00 – 20:00 „Głębia szarości” Cezary Toma  -  wernisaż wystawy.
Cezary Toma jest naukowcem i biologiem, którego od dawna fascynowało piękno ukryte w naturze. Jego wystawa „Głębia szarości„ ukazuje przemiany, jakie artysta zaobserwował w ziarnach piasku. Jak sam mówi ”Fotografie zestawiłem w triplety, które przedstawiają zmiany kompozycji piaskowych o widocznej polaryzacji w dwóch przeciwstawnych kierunkach – chaosu i harmonii.”

20:00 – 23:00 Poznajemy  warsztat fotografa analogowego
Uczestnicy będą mogli zapoznać się z techniką wykonywania powiększeń czarno – białych oraz samodzielnie wykonać zdjęcie w technice luksografii (technika polegająca na wykonywaniu zdjęć przez układanie kompozycji przedmiotów na papierze fotograficznym) lub wywołać odbitkę z własnego negatywu.

20:00 – 23:00 Portret pamiątkowy w Muzealnym Atelier
Uczestnicy Nocy Muzeów będą mieli możliwość otrzymania zdjęcia pamiątkowego wykonanego w profesjonalnym Atelier fotograficznym.

Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego

W tym roku odkryjemy przed Państwem kulisy wymiany upominków między wysokiej rangi dyplomatami. Specjalnie dla naszych zwiedzających, wystawę wzbogaciliśmy o nowe – dotąd nie pokazywane – eksponaty, które będzie można nie tylko dotknąć, ale nawet …przymierzyć. Chętni mogą owinąć się w obszerną szatę z Mauretanii lub ciężki, kunsztownie zdobiony strój z Uzbekistanu. Dla miłośników militariów przygotowaliśmy ekspozycję mundurów Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce nawiązujących do tradycji Błękitnej Armii Hallera oraz bateldresów z okresu  II wojny światowej . Pasjonaci historii z pewnością pochylą się nad zbiorem archiwalnych fotografii, które bez trudu przeniosą marzycieli w okres międzywojennej elegancji, bankietów i konferencji. Na wielbicieli politycznych intryg i filmów szpiegowskich czeka kabina ciszy. Ten intrygujący obiekt – niegdyś wyposażenie Konsulatu Generalnego w Kolonii – służył tajnym rozmowom. W tę wyjątkową noc, będzie można zasiąść w przezroczystej kabinie i poczuć się jak Agent 007.

Na specjalnie przygotowanej ekspozycji pt. „Dar Rodziny Poznańskich z Montrealu” w Bibliotece Głównej UKW (gmach obok Muzeum) zostaną zaprezentowane cenne dzieła sztuki, w tym m.in. obrazy i grafiki O. Boznańskiej, F. Topolskiego, M. Gottlieba, L. Gottlieba, T. Axentowicza, J.P. Norblina, A. Orłowskiego, A. Gierymskiego, M. Płońskiego, W. Terlikowskiego i J. Fałata.
Zapraszamy do Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW na niezapomnianą przygodę ze skarbami w tle!

Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego

17.00 „100 lat nowego Kanału Bydgoskiego” - wernisaż
Na ekspozycji zostaną zaprezentowane dzieje budowy oraz funkcjonowanie nowego Kanału Bydgoskiego na przestrzeni 100 lat jego istnienia. Będzie można zobaczyć również makietę śluzy Okole wydrukowanej w technologii 3D
18.00 – 19.00 „Nowy Kanał Bydgoski” – wykład Tomasza Izajasza
19.00 – 01.00 „Kanał Bydgoski. 240 lat historii” - oprowadzanie po wystawie
19.00 - 23.00  „Pokaz tworzenia modelu XIX” - wiecznej barki pływającej po Bydgoskim Węźle Wodnym

Izba Tradycji Bydgoskich Dróg Żelaznych

Wzorem lat ubiegłych Bydgoskie Towarzystwo Przyjaciół Kolei także przystępuje do obchodów Europejskiej Nocy Muzeów. W tym roku Izba Tradycji Bydgoskich Dróg Żelaznych (mieszcząca się na stacji Bydgoszcz Wschód) będzie otwarta w godzinach od 16:00 do 00:30.
Szczegóły dotyczące programu znajdują się na stronie internetowej btpk.weebly.com

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz