„Paryż wyzwolony” – A. Beevor, A. Cooper - recenzja


„Paryż wyzwolony” pozwala na zrozumienie nie tylko współczesnej Francji, ale przede wszystkim trudnej sytuacji, w jakiej znalazło się miasto po 1944 roku.

Beevor_Paryz-wyzwolony_popr_500pcxPraca została podzielona na cztery części, które chronologicznie przedstawiają losy miasta. Autorzy rozpoczęli swoje dzieło od przybliżenia postaci de Gaulle’a oraz Pétaina. Przedstawiona została polityka jak i życie społeczne. Oba te zagadnienia przeplatały się przez całą książkę. Zadbano jednak o to, aby nie kolidowały ze sobą i czytelnik nie gubił wątku.

Dużo miejsca w pracy zajmuje część poświęcona kulturze. Poznajemy rozwój jazzu oraz paryskiej mody. Opisane zostały losy artystów (m.in. Hemingwaya, Picassa oraz Startre’a), którzy związali się z polityką i przez swoją twórczość wyrażali poparcie dla poszczególnych stronnictw.

Całość pracy zdobią czarno-białe fotografie. Warto im poświęcić trochę miejsca. W wielu pracach możemy spotkać czarno-białe zdjęcia, jednak są niezbyt czytelne. Wydawnictwo stanęło na wysokości zadania, bowiem fotografie zostały umieszczone na takim samym papierze jak treść książki, a mimo to są one bardzo przejrzyste. Wykonane często w ciemnych pomieszczeniach nadal pozostają w świetnej jakości i pozwalają dostrzec wiele szczegółów.

Język jest przystępny i nie zawiera skomplikowanego słownictwa. Dzięki temu jest to idealna praca nie tylko dla historyków. Przeplecione w tekście terminy w języku francuskim zostały przetłumaczone. W pracy nie ma zbyt wielu dat, więc nie przytłaczają one czytelnika i nie odwracają uwagi od tematu. Przypisy umieszczono na końcu stron. Znalazły się tam nie tylko prace z jakich skorzystano, ale również wyjaśnienie niektórych nazwisk lub terminów. Na końcu publikacji umieszczono bibliografię oraz indeks. Bibliografia, podobnie jak fotografie, zasługuje na uwagę. Jest ona dość obszerna i w większości zawiera prace wydane w języku francuskim. Nie zabrakło tu także materiałów archiwalnych.

Z pewnością duży plus należy się autorom za podjęty temat. Prac na temat okupacji i wyzwolenia Paryża jest wiele. Ta idealnie uzupełnia brakujące informacje w dużej mierze dzięki niepublikowanym do tej pory materiałom. Jak już wspomniano na początku sporo miejsca poświęcono kulturze. To również dopełnia całości pracy oraz pomaga w zrozumieniu i poznaniu tego jakie działania podejmowali artyści w tamtym okresie. Po przeczytaniu książki nie mamy wrażenia, że jest ona poświęcona w dużej mierze polityce. Wyłania nam się przede wszystkim obraz ciężkiego powojennego życia. Przybycie do kraju Amerykanów miało zagwarantować okres świetności. Francja jednak stała przed wieloma problemami. Gospodarka (jak większości państw) nie była w najlepszym stanie. Ludzie nie mieli co jeść, a często pomagało im przetrwać kupowanie produktów na czarnym rynku. Warunki mieszkaniowe były trudne, gdzie większość Francuzów mieszkała w przepełnionych pokojach. Sprzyjało to oczywiście wielu chorobom, które stanowiły kolejny problem.

Publikacja jest prawdopodobnie jedną z najlepszych wydanych w tym roku. Każdy znajdzie w tej książce coś dla siebie niezależnie czy interesuje się historią czy samą Francją. Również miłośnicy jazzu, mody oraz pisarzy takich jak Hemingway powinni zajrzeć do tej pracy, gdzie znajdą wiele interesujących informacji.

Plus/Minus

Na plus:

+ przystępny język

+ podjęty temat

+ bibliografia

+ indeks

+ fotografie

+ wygląd

+ przypisy

Na minus:

- brak

Tytuł: Paryż wyzwolony

Autor: Antony Beevor, Artemis Cooper

Wydawca: Znak

Rok wydania: 2015

ISBN: 978-83-240-3054-5

Liczba stron: 510

Oprawa: twarda z obwolutą

Cena: 59,90 zł

Ocena recenzenta: 10/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz