„Dzieje AZS” - spotkanie z autorami.


11 maja 2015 roku w Sali Obrad Rady Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej odbyło się spotkanie z autorami serii książek pt. „Dzieje Akademickiego Związku Sportowego”. 

DSC_0684

Otwarcie spotkanie przez Prof. Dariusza Słapka

Spotkanie zorganizowane wspólnymi siłami Lubelskiego Centrum Dokumentacji Historii Sportu i Klubu Uczelnianego AZS UMCS poświęcone było najnowszej publikacji zebranej pod redakcją
Prof. dr hab. Ryszarda Wryka (UAM Poznań) pt.: „Dzieje Akademickiego Związku Sportowego”.
Osobami zaproszonymi byli autorzy poszczególnych tomów:
Tom I: Prof. Ryszard Wryk ( Uniwersytet Adama Mickiewicza Poznań)
Tom II: Dr Halina Hanusz ( Zarząd Główny AZS)
Tom III: Dr Bartłomiej Korpak (Sekretarz Zarządu Głównego AZS).

W gronie zaproszonych gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością byli min.:

Pan Witold Zimny (były wiceprezes Zarządu Głównego AZS)
Pan Paweł Danielczuk (Dyrektor Klubu Środowiskowego AZS Lublin)
Pan Dariusz Gaweł (Prezes Klubu Uczelnianego AZS UMCS)

Słowem wstępnym i refleksją nad aktualnym stanem badań nad historią sportu, stwierdzając min., że najnowsza publikacja której poświęcone jest spotkanie, pełni rolę doskonałej syntezy wiedzy, jaką powinien posiadać nie tylko każdy historyk sportu w Polsce, ale tez każdy „Azetesiak”.
Następnie wzięliśmy udział w ponad dwudziestominutowej projekcji okolicznościowego filmiku Dzieje AZS.

List gratulacyjny

List gratulacyjny dla Pawła Markiewicza

Po tej filmowej niezwykle wzruszającej filmowej podróży przez ponad stuletnią historię AZS, prezes KU AZS UMCS przygotował niespodziankę dla naszego redakcyjnego kolegi Pawła Markiewicza (również działacza Lubelskiego Centrum Historii Sportu).
Niespodzianką tą było stypendium jednorazowe w wysokości 2000 zł. Pan D. Gaweł decyzje swą motywował wkładem Pawła Markiewicza w rozwój akademickiej społeczności sportowej i podjęcie się trudu spisania historii AZS w Lublinie, jednocześnie wyrażając nadzieję, że to motywacja do dalszych wysiłków dla dobra całej akademickiej, sportowej społeczności naszego miasta i regionu.

Po tym miłym dla wszystkich wydarzeniu, nastąpiło przejście do meritum spotkania, czyli omówienia tematyki i metodyki badań których efektem było oddanie w ręce czytelnika trylogia “Dzieje AZS”.
Prof. Ryszard Wryk swoją opowieścią i prywatną refleksją wprowadził słuchaczy w stan najgłębszego skupienia, ponieważ informacje przekazywane przez autora, miały wpływ na postrzeganie książek jako całości, zarazem dokładnie umieszczając ją w ramach chronologicznych najważniejszych wydarzeń związanych z historią naszego kraju.
Głos po naukowym wykładzie Prof. Wryka głos zabrała autorka drugiego tomu Pani Dr Halina Hanusz, która zaciekawiła wszystkich obecnych na sali opowieścią o powrocie na karty historii AZS Lublin po zakończeniu działań związanych
z II Wojną Światową.

Jako ostatni głos zabrał autor trzeciego tomu Dziejów AZS Pan Bartłomiej Korpak ( Sekretarz Generalny Zarządu Głównego AZS), któremu jak samo powiedział: “jako ekonometrykowi pisanie książek historycznych przychodzi bardzo łatwo” i trudno się z tym nie zgodzić, ponieważ tom III jest doskonałym uzupełnieniem dwóch poprzednich.

Spotkanie z autorami monumentalnego dzieła Dzieje AZS zaliczamy do niezwykle udanych.
Wierzymy, że pozwoli ono nie tylko na szersze poznanie problemu dziejów najstarszej organizacji akademickiej w naszym kraju, ale też na nowo obudzi w starszych wiekiem Azetesiakach potrzebę kultywowania pamięci i wspomnień
o najpiękniejszych latach, kiedy reprezentowali swoje uczelnie z gryfem na piersi..

patronat-medialny-sprawuje-historia-logo

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz