W Anglii odkryto nowy krąg kamienny


Najwyższy kromlech został odnaleziony w Parku Narodowym Dartmoor w południowej części Anglii. Jest to pierwszy krąg kamienny odnaleziony w przeciągu ostatnich 100 lat i zdaje się dowodzić teorii, że ponad 5 tysięcy lat temu istniała współpraca pomiędzy społecznościami żyjącymi na tym terenie.

PN Dartmoor

PN Dartmoor

Krąg znajduje się 525 m n.p.m. i jest on drugim największym na wrzosowisku. Średnica kromlechu wynosi 34 m, a w jego skład wchodzi 30 kamieni. Jeden z nich leżał poza kręgiem, ale został przywrócony na swoje miejsce w celu domknięcia kręgu. Archeolodzy wierzą, że mógł on być częścią „świętego łuku” kręgów rozpościerających się na północno-wschodnim krańcu wrzosowiska.

To właśnie położenie tego obiektu uzasadnia istnienie współpracy pomiędzy społecznościami żyjącymi w Dartmoor w późnym neolicie lub wczesnej epoce brązu. Wiele kręgów zostało zbadanych w czasach wiktoriańskich, ale teraz do ich badania zostaną zastosowane nowoczesne technologie. Jane Marchand, archeolog, powiedziała, że „to odkrycie daje nam możliwość badania przy użyciu najnowszych metod i dostarczy wiadomości na temat chronologii, konstrukcji i zastosowania tych budowli”.

Kamienie najprawdopodobniej pochodzą z pobliskiego Sittaford Tor. Same kamienie zostały starannie dobrane, ponieważ są podobnego kształtu i rozmiaru. Prawdopodobnie wcześniej stały pionowo. Jeśli tak było, to bardzo przypominałyby kręgi Grey Wethers, które leżą niecały kilometr od tego kręgu.

Marchand powiedziała, że już dokonano wstępnego badania metodą datowania radiowęglowego na próbce ziemi spod dwóch z kamieni. Wyniki wykazały, że kamienie upadły około 4 tys. lat temu. Nie otrzymano jeszcze pełnych wyników badań geofizycznych, ale ze wstępnych badań wynika, że przy wschodnim boku kręgu biegnie rów. Dalsze badania przewidziane są tego lata.

Fotografie można oglądać za pośrednictwem strony internetowej Parku Narodowego Dartmoor.

Źródło: Highest stone circle in southern England found on Dartmoor

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz