W Pile upamiętniono XVII wieczny cmentarz żydowski


W 2013 roku Szkoła Policji w Pile planowała rozbudować swoją bazę dydaktyczną - halę sportową oraz kilka innych obiektów treningowych. Do tego czasu wolną przestrzeń zajmowały budynki z lat 70. i 80. XX wieku (w złym stanie technicznym). Przed przystąpieniem do właściwych prac okazało się, że na wybranym miejscu w XVII wieku znajdował się żydowski cmentarz.

Władze nie prowadziły wcześniej specjalnych badań terenowych więc odkrycie pozostałości nekropolii było zaskoczeniem. Kierownictwo Szkoły Policji w Pile zwróciło się do Michaela Schudricha - Naczelnego Rabina Polski, który wespół z Alicją Kobus - Wiceprzewodniczącą Rady Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP oraz Przewodniczącą Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich Oddział w Poznaniu, odwiedził Szkołę.

Po szczegółowych badaniach i licznych konsultacjach z Komitetem Ochrony Cmentarzy Żydowskich w Europie oraz Komisją Rabiniczną ds. Cmentarzy w Warszawie, zdecydowano, że Szkoła Policji może spokojnie kontynuować rozbudowę. Wspólne spotkania strony polskiej i żydowskie zaowocowały również bardzo szlachetną inicjatywą. Postanowiono, że na terenie Szkoły stanie pomnik upamiętniający kirkut (cmentarz żydowski).

Pomnik stanął na terenie szkolnym od strony ulicy Konopnickiej, jego autorami są Prof. Janusz Marciniak oraz dr Eugeniusz Skrzypczak z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Pomnik wykonano z granitu nadając mu kształt gwiazdy Dawida. Płyta została osadzona na stalowej konstrukcji, aby stworzyć wrażenie, że gwiazda unosi się nad ziemią. Całość ma cechy otwartej księgi, która zaprasza do czytania, także tradycyjnie wierzchołek gwizdy został skierowany na wschód. Na płycie umieszczono napis: „Jak pamiętamy, tak będziemy pamiętani”. Głównymi fundatorami pomnika są Urząd Miasta Piły oraz Szkoła Policji w Pile.

Uroczyste odsłonięcie tablicy nastąpi 2 czerwca (wtorek) o godzinie 10.00.

Więcej informacji: http://pila.szkolapolicji.gov.pl/joomla/archiwum-aktualnosci/251-2015/maj-2015/2759-odsloniecie-pomnika-upamietniajacego-xvii-wieczny-cmentarz-zydowski-w-pile.html

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz