Przyszłość mediów historycznych. Relacja z konferencji „Historia a media”


W dniach 19-20 maja w Toruniu odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Historia a media”. Była to niezwykle potrzebna i ważna debata, gdyż w centrum postawiono problematykę związaną z funkcjonowaniem i przyszłością polskich mediów historycznych. Jako członkinie Redakcji portalu Historia.org.pl miałyśmy przyjemność uczestniczyć w obradach plenarnych w trakcie tego wydarzenia.

Aśka

Joanna Marszalec podczas swojego wystąpienia /fot. Alicja Bartnicka

Podczas konferencji poruszono aspekty związane z czasopismami, programami i portalami o tematyce historycznej, problem wykorzystywania artykułów z prasy czy fragmentów programów telewizyjnych lub internetowych na zajęciach w szkołach, czy charakterystykę dziennikarstwa historycznego. Poza tym pod dyskusję poddano kwestię tego, jak inne nauki pokrewne historii (np. archeologia, historia sztuki) odnajdują się w mediach, w jaki sposób historia ukazywana w mediach wpływa na postrzeganie pewnych zagadnień przez społeczeństwo, a także wykorzystanie social mediów w promocji historii.  

Nie od dziś wiadomo, że media przechodzą swego rodzaju rewolucję zarówno technologiczną, jak i merytoryczną. Prelegenci swoje wystąpienia skupili wokół zmian zachodzących na przestrzeni lat. Aspektów więc dotyczących mediów historycznych było sporo. Chociaż to pierwsza edycja toruńskiej konferencji na temat mediów historycznych, można śmiało stwierdzić, iż referaty były ciekawe i wartościowe pod kątem merytorycznym, a osoby przemawiające posiadały dużą wiedzę w tematyce mediów.

Wśród ciekawych wystąpień pojawiła się prezentacja mgr Agnieszki Laddach z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika pt. „Rola nowoczesnych mediów w procesie badań historycznych„, czy dr hab. Macieja Kledzika z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego – „Wbrew etyce dziennikarskiej. Przyczynek do wizerunku wybranych polskich dziennikarzy, twórców medialnych lat 80. i 90. XX wieku„. W drugim dniu obrad na szczególną uwagę zasługiwał referat Dominiki Gołaszewskiej – „Bogusław Wołoszański – wielopokoleniowy fenomen”, czy mgr Anny Krygier – ”Polskie czasopisma o tematyce historycznej. Zarys charakterystyki”. Obie panie reprezentowały Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Niezmiernie miło było nam zabrać głos w tej jakże istotnej debacie i wygłosić przygotowane przez nas prelekcje: „Nowe formy mówienia o historii„ (Joanna Marszalec) oraz ”Przyszłość portali historycznych – zarys problematyki” (Alicja Bartnicka). Po każdym z paneli następowała żywa dyskusja, w trakcie której uczestnicy wymieniali się własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami dotyczącymi rozwoju mediów historycznych.

organizatorzy

Dominika Gołaszewska i Katarzyna Kowalska - organizatorki konferencji /fot. Alicja Bartnicka

Na wystąpienie każdego z prelegentów przeznaczono 20 minut. Zarówno pierwszego, jak i drugiego dnia pojawiły się trzy panele tematyczne. Takie ułożenie było nie tylko komfortowe dla referentów, ale także widowni. Kluczowym elementem 19 maja były warsztaty z Marcinem Wilkowskim z portalu Historia i media.

Wydarzenie, którego organizatorem było Międzywydziałowe Studencko-Doktoranckie Koło Naukowe Dziennikarstwa Historycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, okazało się bardzo dobrym pomysłem. Studenci i doktoranci z Koła Naukowego, a także uczestniczący w obradach prelegenci wypełnili lukę w badaniach nad przyszłością mediów historycznych. Całość była dobrze przygotowana. Organizatorzy wykazali się sporą dozą wyrozumiałości, serdeczności i profesjonalizmu. Jak zapowiedziała Dominika Gołaszewska, jedna z organizatorek tego wydarzenia – to pierwsza, ale nie ostatnia tego typu konferencja poruszająca problematykę historii w mediach. Czekamy zatem na kolejną edycję w przyszłym roku, a inicjatorom tego pomysłu gratulujemy sukcesu organizacyjnego!

Patronat medialny nad konferencją sprawował portal Historia.org.pl.

patronat-medialny-sprawuje-historia-logo

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz