Znak Dziedzictwa Europejskiego dla Konstytucji 3 maja


W dniu 3 czerwca 2015 r. przed pałacem Raczyńskich w Warszawie  odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy informującej o przyznaniu Znaku Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label) dla Konstytucji 3 maja.

EHL_Positif_PLZnak Dziedzictwa Europejskiego to działanie Unii Europejskiej mające na celu wzmocnienie u obywateli europejskich poczucia przynależności do UE, w oparciu o wspólne wartości i elementy europejskiej historii i dziedzictwa kulturowego. Znak ma służyć podkreślaniu symbolicznej wartości obiektów, które odegrały znaczącą rolę w historii i kulturze Europy oraz budowaniu Unii Europejskiej. Jego zadaniem jest też poprawa rozumienia przez obywateli europejskich historii Europy i procesu budowania Unii, a także ich wspólnego, a zarazem różnorodnego dziedzictwa kulturowego.

Decyzję o przyznaniu Znaku Dziedzictwa Europejskiego wydaje Komisja Europejska. Ceremonia wręczenia znaku odbyła się w Brukseli w 27 kwietnia 2015 r. Nagrodzonych zostało 16 obiektów z różnych państw Unii Europejskiej, w tym aż trzy obiekty z Polski. Są nimi Konstytucja 3 maja (przechowywana w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie), Unia Lubelska (kompleks kościołów i pomnik unii w Lublinie) oraz Historyczna Stocznia Gdańska.

W zasobie Archiwum Głównego Akt Dawnych znajdują się oryginalne egzemplarze Konstytucja 3 maja (tzw. Ustawy Rządowej) oraz pierwsze wydania drukowane tej pierwszej konstytucji w Europie.

Uroczystość odsłonięcia tablicy odbędzie się we środę 3 czerwca 2015 r. o godz. 1330 przed pałacem Raczyńskich w Warszawie (ul. Długa 7), będącym siedzibą Archiwum Głównego Akt Dawnych.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz